تاریخ: ۲۹ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۴۸
بازدید:۲۸۲
کد خبر: ۲۱۹۲۶۹

بلاتکلیفی پروژه کارخانه سیمان دهلران و وعده‌هایی که اجرایی نشده است

‌می‌متالز - مردم شهرستان دهلران سال‌هاست در انتظار تکمیل پروژه کارخانه سیمان دهلران هستند که به گفته مسوولان مربوط در صورت راه‌اندازی اشتغال‌زایی صد‌ها نفر از جوانان منطقه را در پی دارد.

به گزارش می‌متالز، کارخانه سیمان دهلران، پروژه‌ای است که ۱۶ سال از کلنگ زنی آن می‌گذرد و ده‌ها میلیارد تومان برای ساخت این پروژه در حالی هزینه شده است که بسیاری از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات خریداری‌شده بدون استفاده در حال فرسوده‌شدن هستند.

می‌توان گفت، پروژه کارخانه سیمان دهلران تنها دستاویزی برای ذی‌نفوذان بوده تا به بهانه احداث این کارخانه و در سایه ضعف مدیریتی در استان، صد‌ها میلیارد تومان تسهیلات اخذ کنند و این تسهیلات را صرف سرمایه‌گذاری در حوزه‌های دیگر کنند و در سایه سوء مدیریت این روز‌ها شاهد تعطیلی پروژه به دلیل عدم بازپرداخت تسهیلات توسط مجریان هستیم.

هرچند تاکنون وعده‌های بسیاری در خصوص راه‌اندازی مجدد این پروژه داده‌شده، اما هیچ‌یک از این وعده‌ها تاکنون عملی نشده و متأسفانه مراجع قضایی استان نیز آن‌گونه که باید با مجریان این پروژه برخورد قانونی نکرده‌اند.


وعده‌های مسوولان نتیجه‌ای ندارد


اردیبهشت‌ماه سال جاری مدیرکل سازمان صمت استان ایلام از راه‌اندازی این پروژه تا پایان خردادماه امسال خبر داد و گفت: در صورت عدم راه‌اندازی پروژه، با مجریان آن برخورد قانونی می‌شود.

وعده‌ای که همانند دیگر وعده‌های مسوولان بی‌نتیجه ماند و تاکنون اقدامی جهت تعیین تکلیف این پروژه انجام‌نشده است.


دستور رئیس قوه قضاییه، جهت تعیین تکلیف پروژه


طی روز‌های گذشته نیز حجت‌الاسلام غلامحسین اژه‌ای در سفر به استان ایلام از رئیس سازمان بازرسی خواست تا مساله کارخانه سیمان دهلران را به‌سرعت پیگیری و نتیجه را گزارش کند.

تعدادی از کارگران پروژه کارخانه سیمان دهلران بابیان این‌که متأسفانه قصور سرمایه‌گذار و عدم نظارت صحیح مسوولان زمینه بلاتکلیفی این پروژه را ایجاد کرده، افزودند: از بازرسی کل استان و مراجع قضایی درخواست داریم هرچه سریع‌تر نسبت به تعیین تکلیف این پروژه اقدام نمایند.


ضعف نظارت مدیران دولتی در خصوص اجرای پروژه


مهدی اصلانی کراچی گفت: مسلماً نظارت مدیران دولتی و بانک‌ها در خصوص اجرای پروژه کارخانه سیمان دهلران ضعیف بوده و همین امر سبب شده این پروژه پس از حدود ۱۶ سال بلاتکلیف رها شود.

بازرس کل استان ایلام بابیان این‌که طی روز‌های گذشته به دستور رئیس قوه قضاییه بازدید از پروژه مذکور انجام‌شده، اضافه کرد: مجری پروژه باید هرچه سریع‌تر نسبت به تعیین تکلیف این پروژه اقدام کند و پیگیری‌های لازم در این زمینه انجام می‌شود.

به گفته مسوولان مربوط بخش ماشین‌آلات این کارخانه تکمیل‌شده و در صورت عزم جدی مجری طرح و مدیران مسوول، این پروژه می‌تواند تا ۶ ماه آینده به بهره‌برداری نهایی برسد.

قطعاً بی‌توجهی به این پروژه و عدم تعیین تکلیف آن، سبب هدر رفت صد‌ها میلیارد تومان تسهیلاتی است که برای اجرای این پروژه پرداخت‌شده است و ضروری است بازرسی استان و مراجع قضایی با حساسیت بیشتری این پروژه را پیگیری کنند تا هر چه سریع‌تر شاهد تعیین تکلیف یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های استان باشیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط