تاریخ: ۲۸ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۸:۰۸
بازدید: ۲۳۷
کد خبر: ۲۲۰۰۹۶
سرویس خبر : آهن و فولاد

رشد صادرات محصولات فولادی به علت دپوی قبلی بود/رد آمار صادرات آهن اسفنجی

‌می‌متالز - مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت در واکنش به افزایش ۱۵۰۰ درصدی صادرات آهن اسفنجی در سه ماهه اول سال گفت: مجموع صادرات آهن اسفنجی امسال ما به ۲۰۰ هزار تن نمی‌رسد و سال گذشته نیز به هیچ وجه عرضه و صادرات آهن اسفنجی نداشته ایم که بخواهیم از میزان صادراتمان درصد بگیریم.

به گزارش می‌متالز، سیف‌الله امیری با اشاره به افزایش صادرات محصولات فولادی از ابتدای امسال افزود: براساس دستورالعمل وزیر صنعت در ۲۴ فروردین مبتنی بر آزادسازی محصولات فولادی، شکی نیست صادرات تمام محصولات فولادی بجز سنگ آهن، کنسانتره و آهن اسفنجی افزایش داشته است.

وی تصریح کرد: با دستور وزرای وقت یعنی آقایان مدرس خیابانی و رحمانی صادرات انواع محصولات فولادی از اوایل سال ۹۷ ممنوع و صادرات تعلیق شد و چون این دستورالعمل تصمیمی آنی و یکباره بود و صادرکنندگان از این امر مطلع نبودند بسیاری از محصولات فولادی از جمله سنگ آهن، گندله و کنسانتره در انبار گمرکات کشور دپو شد و اجازه صادرات هم به آن‌ها داده نشد.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت گفت: اگر وزارت صنعت می‌خواهد از صادرات محصولات فولادی جلوگیری کند باید از یک هفته قبل به صادرکنندگان اعلام کند و به آن‌ها اطلاع رسانی کند و به آن‌ها زمان داده شود تا هر اقدامی که لازم است انجام دهند، در حالی که در سال ۹۷ به یکباره از صادرات محصولاتشان جلوگیری کرد.

امیری افزود: با تغییر وزرای صنعت در دو سال گذشته، دیوان عدالت اداری بخشنامه‌های قبلی وزارت صنعت را ابطال و مجوز صادرات را طی مصوبه‌ای ابلاغ و صادر کرد.

وی تاکید کرد: پیش از ابلاغ و اجرای مصوبه، گزارشی از میزان سنگ آهن دپو شده در گمرکات کشور به وزیر فعلی صنعت ارائه شد و در این گزارش با توجه به شعار امسال مبنی بر مانع زدایی آمده بود مبالغ زیادی برای انبارداری محصولات فولادی موجود در انبار‌های گمرک هزینه شده است لذا ورود آن‌ها به بازار داخل بصرفه نیست و بهتر است به بازار‌های صادراتی عرضه شود.

مدیرکل دفترصنایع معدنی وزارت صمت ادامه داد: این پیشنهاد در نامه‌ای به کارگروه معدن و صنایع معدنی متشکل از چهار معاون وزیر مطرح و مصوب شد صادرات محصولات معدنی شامل سنگ آهن و سایر محصولات معدنی و صادرات محصولاتی که قبل از شیوه نامه در تاریخ ۲۸ آبان سال ۱۳۹۹ به گمرکات ارسال شده بودند بلامانع است. بدین ترتیب مجوز صادرات ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تن محصول دپو شده در گمرک صادر شد، چون هم شامل عوارض گمرکی و هم اینکه قبل از شیوه نامه صادرشده بودند.

امیری با اشاره به اینکه عوارض صادراتی محصولات معدنی هنوز تعیین نشده است، گفت: معاونت معدنی وزارت صنعت به منظور تعیین عوارض صادراتی به شورای اقتصاد پیشنهاداتی ارائه کرد، اما هنوزعوارض صادراتی محصولات معدنی تعیین نشده لذا وزیر دستور داد تا زمان تصویب عوارض در شورای اقتصاد و ابطال بخشنامه‌های قبلی، صادرات محصولات فولادی بر اساس شیوه نامه زنجیره فولاد مصوب هیات دولت انجام شود.

وی ادامه داد: طبق شیوه نامه زنجیره فولاد، واحد‌های تولیدی که محصول خود را دو بار در بورس کالا عرضه کرده و خریداری نداشته باشند می‌توانند محصولاتشان را صادر کنند وبه همین علت است که فولادی‌ها و معدنی‌ها محصولاتشان را به بورس کالا عرضه کرده اند.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صمت در عین حال اظهار داشت: علت افزایش صادرات در سه ماهه اول امسال، صادرات حدود ۵۰۰ الی ۶۰۰ هزارتن محصولات فولادی دپو و انبار شده در گمرکات از اوایل سال ۹۷ تاکنون بوده است که با آزاد سازی صادرات در ۲۴ فروردین، حجم صادراتی محصولات فولادی افزایش یافت البته بخشی از این آمار به تولیدات محصولات فولادی در سه ماه اول امسال نیز تعلق دارد.

امیری بر افزایش ۱۵۰۰درصدی رشد صادرات آهن اسفنجی در مقایسه با سه ماهه اول سال قبل گفت: در سه ماهه نخست سال گذشته اندکی صادرات آهن اسفنجی داشته ایم، اما عدد ۱۵۰۰درصد بی معنی است. زیرا در سه ماهه نخست و حتی تا پایان سال ناچیز بوده آن هم فقط برای شرکت‌هایی بوده که سهمیه بندی را رعایت کرده بودند و دارای طرح‌های با پیشرفت فیزیکی بودند و با دستور معاونت وقت و کارگروه تخصصی اجازه صادرات داده شده است.

وی افزود: کل آهن اسفنجی صادراتی امسال ما به ۲۰۰ هزار تن نمی‌رسد و به لحاظ ساختاری آهن اسفنجی مشکل اشتغالزایی دارد و امکان حفظ و نگهداری طولانی مدت آن در گمرکات وجود ندارد یعنی اگر به آهن اسفنجی رطوبت برسد و یا در سرما و گرما قرار بگیرد مقاومت بسیار پایینی دارد.

منبع: فولادبان

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده