تاریخ: ۳۰ آبان ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۲:۴۹
کد خبر: ۲۳۶۹۵۰
معدن "کامو و چوگان" کاشان بلای جان مردم است
‌می‌متالز - معدن کامو و چوگان کاشان بلای جان مردم منطقه شده، حال این سوال مطرح است که چرا مسوولان در قبال مشکلات مختلف این معدن برای منطقه، به سکوت روی آوردند؟

به گزارش می‌متالز، فعالیت معادن در منطقه کاشان این روز‌ها سبب بروز مشکلاتی برای محیط‌ زیست و مردم نزدیک به معادن ایجاد کرده است در حالی که منطقه کاشان یک چهارم معادن استان اصفهان را دارد و این موضوع نشان می‌دهد ظرفیت معادن در این شهرستان اشباع شده است.

اخیراً در منطقه کامو و چوگان معدنی شروع به فعالیت کرده که محل فعالیت آن نزدیک رصدخانه ملی آن منطقه است و این فعالیت معدن آثار سوء در عملکرد رصدخانه دارد و به همین مناسبت با رئیس شورای شهر کامو چوگان مصاحبه کردیم.

محمد ارباب، با بیان اینکه سابقه سنگ‌آهن منطقه کامو به ۲۰ سال قبل باز می‌گردد، اظهار داشت: در آن زمان معدن در جایی شروع به‌کار کرد که پیش از ساخت رصدخانه ملی در منطقه آبخیز بناب کوه گرگش آغاز به‌کار کرد.

وی با بیان اینکه مجموعه در یک عرصه هزار هکتاری مجموعه‌ای از چشمه سارها، قنات کویر و بستر رودخانه منطقه در آن واقع شده، افزود: این مجموعه یک خروجی واحد به نام رودخانه کویر کامو دارد و منشاء آب شرب، کشاورزی و آب مورد نیاز دامداران است.

رئیس شورای شهر کامو چوگان ضمن اشاره به شغل دامداری و کشاورزی به عنوان شغل اصلی منطقه ابراز داشت: این منطقه بناب تا قبل از فعالیت معدن دِبی آب بالغ بر ۱۵۰ لیتر بر ثانیه بود، اما امروز متاسفانه به کمتر از ۲۰ لیتر رسیده است و در این باره منافع عمومی فدای منافع شخصی شد.

وی با بیان اینکه کامو و چوگان در دامنه کوه واقع شده است، گفت: مناطق پایین دستی کامو و چوگان به دلیل اینکه در منطقه آبرفتی کوه قرار دارد امکان حفر چاه عمیق در این منطقه وجود دارد و این منطقه به نوعی بهشتی در دل کویر است که مورد کم لطفی قرار گرفته است.

ارباب در این شرایط فعالیت معدن به صورت موقت در سال ۹۲ متوقف شد، تصریح کرد: این منطقه بستر نادرترین گونه‌های جانوری حیات وحش و گیاهان دارویی بوده است، اما متاسفانه عرصه ۵۰۰ هکتاری معدن موجب از بین رفتن اکثر این گونه‌های گیاهی شده و خسارت زیادی به اکوسیستم منطقه وارد شده است.

وی با بیان اینکه در این شرایط باید دولت ورود پیدا کند، تاکید کرد: در این شرایط عرصه ۵۰۰ هکتاری حیات وحش منطقه به شدت تخریب شده است و تخریب‌های بسیار قابل توجهی ناشی از فعالیت معدن ایجاد شده و این موضوع به یک دغدغه تبدیل شده است.

رئیس شورای شهر کامو و چوگان ضمن اشاره به استقرار رصدخانه ملی در منطقه کامو و چوگان افزود: دولت و هیات دولت مصوبه‌ای دارد به نحوی که هرگونه فعالیت معدنی در شعاع ۲۰ کیلومتری باید دارای مجوز از رصدخانه باشد، اما متاسفانه هیچ احترامی به آن گذاشته نشده و کمتر از یک کیلومتر با مرکز معدن مذکور فاصله دارد.

وی ضمن اشاره به مخالفت رئیس رصدخانه از فعالیت معدن طی ارسال نامه به فرماندار و مخالف مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان ابراز داشت: بناب تقریبا مرده و این موضوع به دلیل فعالیت معدنی است و امور آب منطقه‌ای اصفهان نیز به دلیل عدم اظهارات دقیق کارشناسان مشکلاتی را برای منطقه ایجاد کرد.

ارباب ضمن اشاره به مخالف برخی مسوولان از فعالیت معدن گفت: در اواخر سال ۹۹ و اوایل سال ۱۴۰۰ این معدن اقدام به اخذ مجوز و مجوز مشروط دریافت کرده و موجب شده است تا فعالیت خود را از سر بگیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

عناوین برگزیده