تاریخ: ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۴:۲۸
کد خبر: ۲۵۷۸۰۳
‌می‌متالز - مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سیمان خاش (سخاش) با حضور ۷۳.۶۶ درصد سهامداران امروز ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ برگزار شد.

به گزارش می‌متالز، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سیمان خاش (سخاش) با حضور ۷۳.۶۶ درصد سهامداران، نماینده سازمان بورس، نماینده موسسه حسابرسی و بازرس قانونی و ناظرین به ریاست آقای طالبی به صورت حضوری و آنلاین برگزار گردید، آقای تیکخواه مدیرعامل شرکت گزارشی از فعالیت شرکت در خصوص سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ به صورت زیر ارائه دادند:

جایگاه شرکت در صنعت


در سال مالی مورد گزارش شرکت موفق به تولید ۸۰۶.۱۲۰ تن سیمان و ۷۸۸.۱۷۴ تن کلینکر شده و علاوه بر پاسخگویی نیاز استان و برخی از استان‌های همجوار، قطب تولید سیمان در منطقه جنوب کشور بوده است. سرانه مصرف سیمان کشور حدود ۵۵۰ کیلوگرم محاسبه شده است. ظرفیت تولید ۷۹۰ کیلوگرم و ۸۸ میلیون تن ظرفیت تولید وجود دارد که در افق ۱۴۰۵، به ۱۲۰ میلیون تن می‌رسد. در حال حاضر ایران در رتبه ۷ جهانی قرار دارد که با افزایش ظرفیت تولید می‌تواند به رتبه سوم ارتقا پیدا کند.

عملکرد شرکت در سال مالی مورد گزارش


فروش محصولات

مجمع سخاش ۱۴۰۱ | ۹۰ درصد سود کل تقسیم گردید!


شرکت در بخش فروش مقداری کاهش داشته، اما در بخش مبلغ فروش با افزایش کیفیت فروش محصولات، رشدی ۵۲ درصدی داشته است. کاهش میزان تولید به علت قطعی گاز و برق در زمستان سال گذشته بوده است.


تولید محصولات

مجمع سخاش ۱۴۰۱ | ۹۰ درصد سود کل تقسیم گردید!


روند فروش محصولات شرکت نشان دهنده این است که فروش شرکت طی سنوات گذشته همواره روند نوسانی داشته است. این روند در حالی است که نوسانات بازار اقتصادی حاکم بر کشور در سنوات گذشته قابل ملاحظه بوده است. با توجه به رکود بازار ساخت و ساز، تورم افزایشی و کاهش بودجه‌های عمرانی طی سال‌های گذشته، مدیریت شرکت برنامه‌های خود را به گونه‌ای تدوین نموده تا ضمن حفظ منافع ذی نفعان، از دستیابی به تداوم فعالیت حصول اطمینان کند.

سیاست و برنامه‌های شرکت در بخش فروش

  • عرضه محصول تیپ ۲ پاکتی گواهی سپرده.
  • حذف واسطه گری از محل عرضه سیمان در بورس کالا.
  • ایجاد و امکان خرید سیمان توسط مصرف کننده نهایی.
  • تشکیل کمیته فروش مشترک با هلدینگ جهت نرخ گذاری و سیاست‌های فروش صادراتی.
  • عرضه هفتگی در بورس کالا و برگزاری جلسات جهت تنظیم مقدار عرضه.
  • افزایش کیفیت محصولات جهت رقابت پذیری با سایر رقبا.


عملکرد مالی شرکت

مجمع سخاش ۱۴۰۱ | ۹۰ درصد سود کل تقسیم گردید!

 

در بخش درآمد‌های عملیاتی شرکت ۵۲ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است. در مجموع سود خالص شرکت به رقم ۱.۶۰۱ میلیارد ریال رسیده که رشدی ۸۰ درصدی را نسبت به سال گذشته تجربه کرده است.

سوالات مطرح شده در مجمع:


برنامه شرکت برای اورهال چیست؟ با توجه به اینکه شرکت در سال گذشته تعمیرات اساس نداشته است، واحد‌های کارخانه در سال جاری مورد تعمیر و بازسازی قرار می‌گیرد.

مازوت با چه نرخی خریداری می‌شود؟ نرخ مازوت در زمان قطع گاز صنایع یا برای شرکت‌هایی که دسترسی به گاز ندارند، برابر نرخ گاز محاسبه می‌شود. هزینه حمل هر لیتر مازوت ۴۰۰ تومان است.
علت کاهش تولید چه بوده است؟ کاهش تولید به دلیل قطع انرژی بوده که منجر به کاهش ۱۰ درصدی شده است.

برنامه شرکت برای صادرات چیست؟ به خاطر هزینه‌های حمل و فاصله تا بندر، تا کنون صادرات کلینکر مقرون به صرفه نبوده است. سیاست شرکت در صادرات این است که اگر ارزش ریالی تجارت خارجی مقرون به صرفه باشد، صادرات انجام شود، در غیر این صورت، تمرکز بر بازار داخلی خواهد بود.

ظرفیت مخازن سوخت شرکت چقدر می‌باشد؟ ظرفیت ذخیره سوخت شرکت، ۲۰ میلیون تن است که در حال حاضر ۵ میلیون تن ذخیره شده است. سهمیه ماهانه شرکت هم ۵ میلیون تن است.

در انتها به ازای هر سهم ۱۱.۶۲۱ ریال سود معادل ۹۰ درصد سود کل تقسیم گردید، موسسه حسابرسی بهمند به عنوان بازرس قانونی و حسابرس شرکت و موسسه حسابرسی هشیار بهمند به عنوان بازرس علی البدل انتخاب گردید.

منبع: نبض بورس

عناوین برگزیده