تاریخ: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۱:۵۹
کد خبر: ۲۵۷۹۳۸
معاون طرح‌های معدن و صنایع معدنی ایمیدرو اعلام کرد:
‌می‌متالز - معاون طرح‌های معدن و صنایع معدنی ایمیدرو گفت: سیاستگذاری برای تعیین تکلیف مجوز‌های فولادی بدون پیشرفت فیزیکی و اجرایی جهت جلوگیری از برهم خوردن توازن، ضروری است.

به گزارش می‌متالز، حسام مقدمعلی، در میزگرد بررسی چالش‌ها و فرصت‌های صنعت فولاد در سال ۱۴۰۱ (دوازدهمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و سنگ آهن ایران با نگاهی به بازار) با بیان این مطلب اظهار داشت: با توجه به مزیت‌های صنعت فولاد کشور نسبت به رقبای جهانی، ادامه مسیر برای توسعه فولاد با رعایت برخی الزامات و ملاحظات فنی و اجرایی ضرورت دارد.

وی ادامه داد: مزیت ما در حوزه گاز موجب شد تا این مزیت را به سمت تولید آهن اسفنجی (DRI) سوق دهیم و درنتیجه، توسعه را براساس آن برنامه ریزی کرده ایم. کیفی سازی محصولات فولادی، اقدامی مطلوب است، اما باید ظرفیت موجود را از نظر صادرات محوری و نیاز داخلی مورد توجه قرار دهیم.

معاون طرح‌های معدن و صنایع معدنی ایمیدرو با اشاره به اینکه برخی مجوز‌های صادر شده هیچ تناسبی با رشد متوازن صنعت فولاد ندارد، تصریح کرد: بررسی ظرفیت موجود زنجیره فولاد با مجوز‌های قابل تحقق نشان می‌دهد که این روند متوازن است، اما صدرو مجوز‌هایی همچون تولید ۱۸ میلیون تن فولاد خام با پیشرفت فیزیکی آن‌ها صفر این توازن را برهم می‌زند.

وی ادامه داد: چنین مجوز‌هایی نیازمند سیاستگذاری است تا قبل از مشکل آفرینی در حوزه‌های مختلف اعم از تامین مواد اولیه، انرژی و. بتوان چاره اندیشی کرد.

چشم انداز کم رنگ صادرات محصولات کیفی

مقدمعلی با بیان اینکه در چشم انداز ۱۴۱۰ برای صادرات محصولات فولادی باارزش افزوده (انواع ورق، محصولات آلیاژی و سوپرآلیاژی، ورق خودرو، ورق محصولات خانگی و غیره)، حداقل ظرفیت‌های صادراتی از جمله صادرات محصولات دیده شده است، گفت: واقعیت این است که در عمل، این ظرفیت‌ها چندان قابل به نظر نمی‌رسد.

منبع: ایمیدرو

عناوین برگزیده