تاریخ: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۰:۴۰
کد خبر: ۲۶۹۸۵۱
‌می‌متالز - بررسی روند تجارت با کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا نشان می‌دهد که صادرات ایران به این کشور‌ها در فروردین ماه امسال ۴۵ میلیون دلار و واردات از این کشور‌ها ۱۲۷میلیون دلار بوده است.

به گزارش می‌متالز، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفته است، براساس برنامه‌ریزی انجام شده، هدف‌گذاری کرده‌ایم، در افق ۱۴۰۴ به صادرات ۷۵ میلیارد دلار دست یابیم؛ بنابراین برای افزایش تجارت که در دولت سیزدهم به آن تاکید می‌شود، توسعه تجارت با بازار‌های صادراتی و بازار کشور‌های همسایه، توسعه تجارت با کشور‌های عضو اتحادیه‌های اقتصادی و انعقاد قرارداد‌های تجارت آزاد و ترجیحی باید مورد توجه قرار گیرد.

به گفته کریمی، از جمله انعقاد این قرارداد‌ها می‌توان به انعقاد تجارت ترجیحی با کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا اشاره کرد که از آبان ۱۳۹۸ اجرایی شده و از آنجا که موافقت نامه مذکور در آبان ماه سال جاری منقضی می‌شود و مذاکرات انعقاد تفاهمنامه تجارت آزاد با اوراسیا هنوز ادامه دارد، سران کشور‌های عضو این اتحادیه به تمدید موافقت نامه تجارت ترجیحی اقدام کردند.

دستیار رسانه‌ای رئیس سازمان توسعه تجارت ایران این را هم گفت: مذاکرات ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا برای عقد موافقت نامه تجارت آزاد هنوز به اتمام نرسیده و انتظار می‌رود که پس از حداقل انجام دو دور مذاکرات طی ماه‌های آینده این مذاکرات به اتمام برسد.

براین اساس بررسی وضعیت تجارت ایران به کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا نشان می‌دهد که در ۱۲ ماهه ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ در مجموع یک میلیارد و ۱۶۶ میلیون دلار به کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا صادرات داشته ایم که ارزش صادرات به فدراسیون روسیه طی مدت یاد شده ۵۷۹ میلیون دلار، ارمنستان ۳۰۴ میلیون دلار، قزاقستان ۱۸۷ میلیون دلار، قرقیزستان ۷۹ میلیون دلار و بلاروس ۱۷ میلیون دلار بوده است.

واردات ایران از کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا طی ۱۲ ماهه ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹ در مجموع یک میلیارد و ۷۷۴ میلیون دلار بوده است.

بررسی روند تجارت ایران با کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا


صادرات و واردات و تراز تجاری با کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا طی دوازدهه ماهه ۱۴۰۰ - ۱۳۹۹.

اما وضعیت صادرات به کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا در نخستین ماه سال در دولت سیزدهم به این صورت بوده که ارزش صادرات در فروردین ماه ۱۴۰۱ به فدراسیون روسیه ۲۲ میلیون دلار، ارمنستان ۱۳ میلیون دلار، قزاقستان ۹ میلیون دلار، قرقیزستان یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار و بلاروس رقمی کمتر از یک میلیارد دلار بوده است؛ بنابراین در مجموع ارزش صادرات ایران در نخستین ماه سال ۱۴۰۱ یعنی فروردین ۴۵ میلیون دلار و ارزش واردات از این کشور‌ها در مدت زمان یاد شده ۱۲۷ میلیون دلار بوده که فقط ۱۰۸ میلیون دلار آن از روسیه وارد شده است.

بررسی روند تجارت ایران با کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا


صادرات و واردات و تراز تجاری با کشور‌های عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا طی یک ماهه سال ۱۴۰۰

پیوستن به موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد سرعت پیشرفت اقتصادی بیشتر می‌شود و فرصت مناسبی برای تجار بوجود می‌آید تا با فعالان اقتصادی این کشور‌های وارد معامله شوند.

همانطور که اشاره شده توسعه همکاری با کشور‌های مختلف در راستای دستیابی به اهداف تجاری بسیار حائز اهمیت است این در حالی است که به گفته رئیس سازمان توسعه تجارت سهم ایران از بازار ۲۳۲ میلیارد دلار روسی تنها ۵۸۰ میلیون دلار بوده است.

منبع: اگزیم نیوز

عناوین برگزیده