تاریخ: ۲۷ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۵:۵۹
کد خبر: ۲۷۴۶۴۴
یک کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد؛
‌می‌متالز - ابراهیم سماوی کارشناس بازار سرمایه معتقد است که صنعت زغال سنگ می‌تواند طی روز‌های آینده وضعیت بهتری داشته باشد.

به گزارش می‌متالز، ابراهیم سماوی مدیر تحلیل گروه صنعتی و معنی امیر درباره وضعیت بازار سرمایه، اظهار داشت: در حال حاضر بازار سرمایه متاثر از ریسک‌های سیستماتیک درون و برون مرزی در دوران رخوت و رکود خود به سر می‌برد.

وی افزود: معمولا در سال‌های اولیه دوره اول هر رئیس جمهور، حجم نقدینگی به سمت بازار‌های امن حرکت می‌کند تا سیاست‎های کلی تیم اقتصادی جدید در عمل مشخص شود. همچنین در حال حاضر علاوه بر عامل یاد شده، طولانی شدن مذاکرات برجام که عامل در انتخاب سناریو‌های سرمایه‌گذاری بوده به سرمایه گریزی بیشتر در بازار سرمایه کمک کرده است.

سماوی بیان کرد: با نگاهی بر بازار‌های موازی، طبق آمار‌های منتشر شده توسط مرکز آمار ایران، رتبه اول از آن بازار کم ریسک مسکن در سال ۱۴۰۱ بوده که گواهی بر ادعا‌های فوق است؛ از طرفی دیگر، عدم ایفای تعهدات بسیاری از بانک‌ها به قرارداد اعطای تسهیلات در راستای تخصیص اعتبار به کارگزاری‌ها، موجب تشدید رخوت در بازار سرمایه شده است.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در شرایطی که بسیاری از سهام بازار سرمایه در محدوده ارزندگی خود قرار دارند، حجم نقدینگی به این بازار تزریق نمی‌شود تا محرک رشد کلی بازار باشد.

به گفته وی، در هفته جاری همانند هفته گذشته انتظار بازاری تمام سبز یا قرمز نمی‌رود و به نظر تک سهم‌ها مستعد رشد خواهند بود، اما در مورد صنعت استخراج زغال سنگ باید استثنا قائل شد.

سماوی افزود: با توجه به انتشار خبری مبنی بر آزادسازی صادرات زغال سنگ و فاصله زیاد قیمت زغال سنگ داخلی با جهانی که منجر به سودآوری بیش از پیش این شرکت‌‎ها خواهد شد، می‌توان نسبت به رشد این صنعت در هفته جاری خوش‌بین بود.

منبع: شهر بورس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده