تاریخ: ۳۱ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۲:۵۷
کد خبر: ۲۷۴۸۸۳
معاون وزیر صمت:
‌می‌متالز - معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، خشکاندن عمدی دریاچه‌های کشور نظیر دریاچه ارومیه برای استحصال لیتیوم (نوعی فلز قلیایی) را تکذیب کرد و گفت: برای برداشت این ماده معدنی هیچ نیازی به خشکاندن جایی نیست.

به گزارش می‌متالز، خشکیدن دریاچه‌هایی مانند ارومیه، دریاچه نمک قم، بختگان، هامون و جازموریان در ایران که تقریبا از اواخر دهه ۷۰ نمایان شد، دلایل متعددی دارد که هر یک در جای خود قابل بررسی است.

در هفته‌ای که گذشته شایعاتی در فضای مجازی منتشر شد که وجود منابع عظیم لیتیوم در کف این دریاچه‌ها را به عنوان یکی از دلایل توجه ناکافی به روند خشک شدن این منابع مهم طبیعی و تعلل در احیای آن‌ها عنوان می‌کردند.

در این زمینه، معاون امور معادن و فرآوری مواد وزارت صمت اظهار داشت: بخش اصلی ذخایر لیتیوم در همه جای جهان در شورابه‌ها موجود است و ربطی به دریاچه ارومیه، قم و مانند آن‌ها ندارد.

سید رضا محتشمی‌پور بیان‌داشت: اینکه عده‌ای عنوان می‌کنند دریاچه‌هایی نظیر ارومیه به‌منظور استحصال لیتیوم از عمد در حال خشک شدن هستند، موضوع بی‌ربطی است و باید گفت برای برداشت ذخایر لیتیوم نیازی به خشک کردن جایی نیست.

وی خاطرنشان‌کرد: ذخایر بسیار خوب لیتیوم در جای جای کشور به‌ویژه شورابه‌ها، دریاچه قم، حاشیه خلیج فارس و ... شناسایی شده است.

تغییرات اقلیمی و سوء مدیریت، عامل خشک شدن دریاچه‌ها

همچنین علیرضا شهیدی رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی در این زمینه گفت: رو به خشکی رفتن دریاچه ارومیه هیچ ربطی به وجود یا عدم وجود منابع لیتیوم در آن ندارد، بلکه این مشکل ناشی از تغییرات اقلیمی و سوء مدیریت منابع آبی است.

وی بیان‌داشت: لیتیوم ماده معدنی بسیار ارزشمندی است و دنیا در آینده به سمت و سوی توسعه اکتشافات آن خواهد رفت. وجود لیتیوم در مناطقی همچون گنبد‌های نمکی، محتمل است و دلیل نمی‌شود برای اکتشاف آن بخواهیم دریاچه‌ای را خشک کنیم.

معاون وزیر صمت افزود: اگر هم وجود لیتیوم در دریاچه ارومیه ثابت شود، باید مقیاس اقتصادی برای استحصال آن وجود داشته باشد تا به انجام عملیات پرداخت؛ لذا مطالبی که در فضای مجازی درخصوص خشکاندن دریاچه ارومیه به قصد برداشت لیتیوم عنوان می‌شود، به هیچ عنوان درست نبوده و تکذیب می‌شود.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

عناوین برگزیده