تاریخ: ۳۰ آبان ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۴:۰۲
بازدید: ۱۳۱
کد خبر: ۲۸۱۲۵۰
سرویس خبر : معادن و مواد معدنی
رئیس سازمان صمت استان زنجان:

توجیه اقتصادی سرمایه گذاری در حوزه معادن استان زنجان افزایش یافت

‌می‌متالز - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان گفت: برخی از معادن به دلیل پایین بودن ظرفیت و عدم توجیه اقتصادی، در مزایده شرکت کننده‌ای ندارند و برای رفع این مشکل بر مبنای سیاست اعلامی از سوی وزارت صمت، زنجان نخستین استانی است که سرمایه گذاری در این حوزه را در قالب یک مجموعه تعریف کرد.

به گزارش می‌متالز، ناصر فغفوری شامگاه یکشنبه در دیدار با معاون سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) افزود: استفاده از ظرفیت‌های ایمیدرو جهت ایجاد زیرساخت برای مجتمع‌های معدنی در استان ضروری است که در همین خصوص توافقات کاربردی با این سازمان انجام شد که برای استان خیر و برکت به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه اسکن جدیدی از پتانسیل‌های معدنی کشور بنا به دستور وزیر صمت در حال تهیه است اظهار داشت: متولی این کار سازمان زمین شناسی همچنین ایمیدرو بوده که تامین اعتبارات آن اولویت بندی شده بود تا نقشه‌های یک ۵۰ هزار را ا ز طریق ژئوشیمیایی برای ۴۰ تا ۷۰ عنصر شناسایی شده در استان، مشخص کنند که این کار بزرگی محسوب می‌شود.

فغفوری با بیان اینکه آذربایجان غربی جزو اولویت‌ها بود که کار در این زمینه را آغاز کرده اند، اضافه کرد: با پیشنهاد نماینده مجلس زنجان و ایمیدرو استان زنجان نیز که در اولویت قرار نداشت جزو اولویت دوم در این خصوص قرار گرفت و دومین مجموعه سرمایه گذاری معدنی استان نیز در حال تهیه است.

وی با بیان اینکه سازمان ایمیدرو انجام این عملیات را در استان بر عهده خواهد گرفت و این اقدام به سازمان زمین شناسی کشور داده نمی‌شود، تصریح کرد: سازمان زمین شناسی کشور محدودیت‌هایی دارد که برگزاری مزایده و دیگر روند‌های آن زمان‌بر است.

فغفوری با بیان اینکه برای پهنه بندی نیز منطقه‌ای به وسعت ۲۵۰ کیلومتر مترمربع در شمال شهرستان طارم (منطقه پاسار) در این منطقه پهنه‌ای تعریف شده و در اختیار ایمیدرو قرار خواهد گرفت، چراکه واگذاری به غیر ایمیدرو باید از طریق مزایده انجام شود.

وی اظهار داشت: مناطق دیگری در استان که بتوان در قالب پهنه بندی تعریف کرد، نیز بلافاصله با هماهنگی ایمیدرو تعریف و از وزارتخانه درخواست می‌شود در اختیار ایمیدرو قرار گیرد تا کار‌های اکتشاف و پیگیری را انجام دهد بعد از تعریف مناطق برخی پهنه‌ها را خود ایمیدرو کار کند و دیگر مناطق به مزایده گذاشته شده و تقسیم کار و فرآیند‌های آن انجام می‌شود.

این مسوول با بیان اینکه که حدود ۹ معدن بصورت مجتمع در شهرستان ماهنشان قرار دارد و اولین مزایده نیز در قالب بسته سرمایه گذاری در آن انجام خواهد شد اضافه کرد: فرد شرکت کننده می‌تواند در مزایده هر ۹ معدن را در اختیار داشته باشد که شرط این کار احداث واحد فرآوری است.

فغفوری افزود: در زمان حاضر اقدامات لازم انجام شده و به مرحله فراخوان نیز رسیده است که منتظر ابلاغیه وزارتخانه و برگزاری مزایده هستیم.

وی اظهار داشت: طبق تصمیم گیری مقرر شد در صورتی که معادن متروکه و یا غیر فعالی که همین وضعیت را دارند در قالب بسته دوباره به ایمیدرو معرفی شوند.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) زنجان

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده