تاریخ: ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۲:۴۲
کد خبر: ۲۹۲۱۴۳
عتیقی:
‌می‌متالز - مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر از طرح ایده‌هایی در دانشگاه‌های کشور برای استخراج سنگ آهن هماتیت و تیتان خبر داد و گفت: درتلاشیم با رشته‌های دانش بنیان، بهره وری استخراج این سنگ‌ها را بالا ببریم.

به گزارش می‌متالز، عتیقی مجری طرح ایجاد زیست بوم نوآوری و فناوری معادن و صنایع معدنی با حضور در استودیو سلام خبرنگار رسانه ملی به فناوری سنگ‌های پیچیده آهنی اشاره کرد و افزود: کشور ما جزو کشور‌های غنی معدنی است و بخشی از معادنی که داریم سنگ آهن هماتیت است و سنگ آهن‌های که همراه با تیتان هست، این‌ها تقریبا به صورت آزمایشگاه استخراج شدند و خیلی به صورت کلان نبودند و روی این مباحث نیز در دانشگاه‌ها ایده‌های خوبی مطرح شده است که امیدواریم بتوانیم با رشته‌های دانش بنیان، بهره وری ان‌ها را بالا ببریم.

وی همچنین به جذب ایده‌های نوآورانه اشاره کرد و افزود: هشت ماه پیش شرکت معدنی صنعتی گل گهر برای جذب ایده‌های فناورانه و نوآورانه در محور معادن و حوزه سنگ آهن، برای همه دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و مراکز علمی - فناوری فراخوان علمی داد که قرار شد در چهار حوزه اکتشاف، هوشمندسازی، فناوری سنگ آهن (مگنتیت و هماتیت) و افزایش بهره وری، ایده‌های خود را مطرح کنند.

وی گفت: حدود ۱۵۲ ایده در این چهار محور به دبیرخانه گل گهر واصل شد که بعد از بررسی در نهایت حدود هشت ایده به عنوان ایده‌های برتر برای رفع مشکلات زیربنایی، هوش مصنوعی اکتشافات و همچنین بحث‌های فرآوری سنگ آهن انتخاب شد که امروز با حضور معاون علمی رئیس جمهور بهره برداری می‌شود.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر افزود: برای این که بتوانیم معادن را جایگزین نفت کرده و بخشی از مشکلات اقتصاد کشور را حل کنیم، نیاز به توجه بیشتر به معادن داریم. یکی از مهم‌ترین حوزه‌های معادن نیز، معادن سنگ آهن است که در نخستین اقدام باید اکتشافات جدید صورت گیرد تا دسترسی به معادن و شناسایی معادن انجام شود و بعد مراحل استخراج و بهره برداری و تکمیل زنجیره تولید و درنهایت فروش که بتواند اقتصادی کشور را رونق بدهد.

وی در ادامه به هوشمندسازی معادن اشاره کرد و گفت: بحث بعدی هوشمندسازی معادن است که اکنون برای این که بتوانیم رقابت و قیمت تمام شده خوبی داشته باشیم، باید از طریق هوش مصنوعی و رشته‌های دانش بنیان قیمت تمام شده، بهره وری، کیفیت محصول و قدرت رقابت برای صادرات آن محصول را بالا ببریم و خدمات خوبی به خریداران داخلی ارائه کنیم.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده