تاریخ: ۱۷ تير ۱۴۰۳ ، ساعت ۲۲:۳۸
بازدید: ۱۱۸
کد خبر: ۳۴۵۱۹۹
سرویس خبر : آهن و فولاد
در آستانه سالروز پیوستن شرکت ورق خودرو به گروه فولاد مبارکه مطرح شد؛

شرکت ورق خودرو از تأسیس تا سهم ۲۴ درصدی از کل تولید محصولات گالوانیزه کل کشور

شرکت ورق خودرو از تأسیس تا سهم ۲۴ درصدی از کل تولید محصولات گالوانیزه کل کشور
‌می‌متالز - در یکی دیگر از اوراق پر افتخار گروه فولاد مبارکه از ۱۷ تیرماه به عنوان سالروز پیوستن شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری به گروه فولاد مبارکه (سال ۱۳۹۳) یاد شده است.

به گزارش می‌متالز، متن حاضر اشاره‌ای دارد به نحوه شکل‌گیری و روند بزرگ شدن این شرکت به دست توانمند کارکنانی که امروز در این خط تولید سهم ۲۴ درصدی از کل تولید محصولات گالوانیزه کل کشور را به خود اختصاص داده‌اند و صنعت خودروسازی کشور را از واردات این قبیل محصولات بی‌نیاز ساخته‌اند.

تشکیل کنسرسیوم ایران، بلژیک و فرانسه برای ساخت کارخانه ورق خودرو

نخستین تلاش‌ها برای احداث شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری با امضای قراردادی در چهارچوب کنسرسیوم متشکل از شرکت ایرانی ایریتک و CMI بلژیک در ۲۴ فروردین ۱۳۸۴ صورت گرفت و پس از تنفیذ این قرارداد در نهم تیر ۱۳۸۵ بانک‌های SG فرانسه و صادرات استان چهارمحال و بختیاری از محل منابع عمومی و آورده سهام‌داران شروع به تأمین مالی این پروژه کردند.

محل احداث کارخانه در منطقه سفیددشت از توابع شهرستان بروجن استان چهارمحال و بختیاری در جوار جاده بروجن به شهرکرد و در زمینی به مساحت ۱۵۰ هکتار با ارتفاع ۲ هزار و ۲۰۰ متر از سطح دریا مکان‌یابی شد که از نظر جغرافیایی در ۳۲ درجه و ۱۰ دقیقه عرض شمالی و ۵۱ درجه و ۱۰ دقیقه طول شرقی و در فاصله ۲۸ کیلومتری بروجن و ۳۵ کیلومتری شهرکرد واقع است.

هدف از احداث شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری تولید محصولاتی جایگزین ورق‌های وارداتی مصرفی در صنایع ساخت بدنه خودرو

هدف از احداث شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری تولید محصولاتی جایگزین ورق‌های وارداتی مصرفی در صنایع ساخت بدنه خودرو بود که با داشتن ویژگی‌هایی نظیر عدم خوردگی و مقاومت بالا در برابر فرسودگی، دوام و پایداری بسیار بالاتری به محصولات تولیدی خودروسازان می‌دهد و هم اینک ورق‌ خودرو می‌تواند، تقاضای خودروسازان داخلی در بخش گالوانیزه را به طور کامل تأمین کند.

ظرفیت اسمی کارخانه ۴۰۰ هزار تن در سال و اشتغال‌زایی غیرمستقیم برای ۴۰۰۰ نفر

ظرفیت تولید اسمی شرکت ورق خودرو به‌عنوان تنها تولیدکننده محصولات گالوانیزه ویژه استفاده در صنعت خودروسازی کشور در ابتدا ۳۰۰ هزار تن در سال پیش‌بینی شد که با تنفیذ قرارداد، به ۴۰۰ هزار تن در سال افزایش یافت و زمینه اشتغال ۴۰۰ نفر را به‌صورت مستقیم و چهارهزار نفر را به شکل غیرمستقیم فراهم کرد.

تأمین نیاز بازار داخل و هدف‌گذاری برای حضور در بازار‌های صادراتی

پروژه ورق خودرو چهارمحال و بختیاری که نقطه عطفی در تولید ورق‌های فولادی پوشش‌دار محسوب می‌شد در نهایت پس از پنج سال در ۲۴ آبان ۱۳۸۹ به دست رئیس‌جمهور وقت افتتاح شد، هرچند تولید ورق‌های فولادی در این شرکت از سال ۱۳۹۳ آغاز شد و علاوه بر هدف تأمین نیاز داخلی از همان ابتدا، بازار صادراتی در کشور‌های اروپایی، آسیایی و حوزه خلیخ فارس برای آن هدف‌گذاری شد.

فولاد مبارکه تأمین‌کننده مواد اولیه مورد نیاز کارخانه ورق خودرو باکیفیت بسیار بالا

مواد اولیه ورودی کارخانه ورق خودرو چهارمحال و بختیاری، انواع ورق‌های سرد نورد شده مطابق با آخرین دستاورد‌های فناوری روز جهان است که در شرکت فولاد مبارکه باکیفیت بسیار بالا تولید و جهت استفاده به کارخانه منتقل می‌شود و در صورت نیاز بیشتر، می‌توان مواد اولیه مورد نیاز را از تولیدات دیگر صنایع داخلی و یا تولیدات کشور‌های دیگر تأمین کرد.

سهم ۹۳.۰۷ درصدی فولاد مبارکه از شرکت ورق خودرو

شرکت فولاد مبارکه اصفهان با برخورداری از ۹۳.۰۷ درصد، سهم شرکت ورق خودرو سهام‌دار اصلی این شرکت است و بخش مابقی سهام این شرکت نیز متعلق به زیرمجموعه‌های مرتبط با فولاد مبارکه و گروه صنعتی ایران خودرو و سهام ترجیحی کارکنان است.

گذشت نزدیک به ۲ دهه از آغاز نخستین تلاش‌ها برای ساخت و بهره‌برداری از مجموعه ورق خودرو چهارمحال و بختیاری در سالروز ورود فولاد مبارکه به‌عنوان سرمایه‌گذار اصلی به این شرکت فرصت مناسبی برای قضاوت در مورد عملکرد این واحد صنعتی و چالش‌های آن ایجاد نموده است.

شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری به‌عنوان یک صنعت مادر و یک شرکت پیشتاز در زمینه تولید ارزش‌آفرین ورق‌های پوشش‌دار، در طول این سال‌ها همواره نقشی کلیدی در خودکفایی صنعت خودروسازی کشور و نیز پیشرفت و توسعه اقتصادی استان ایفا نموده است.

بهره‌مندی ورق خودرو از فناوری روز دنیا و جدیدترین استاندار‌های بین‌المللی

این کارخانه به‌عنوان تنها تولیدکننده محصولات گالوانیزه ویژه استفاده در صنعت خودروسازی کشور است و از فناوری روز دنیا و جدیدترین استاندارد‌های بین‌المللی بهره‌مند بوده و صنعت استراتژیک خودروسازی کشور را از واردات محصولات گالوانیزه بی‌نیاز نموده است.

لازم به ذکر است محصولات تولیدی شرکت ورق خودرو از بالاترین کیفیت برخوردار است و این شرکت به‌تن‌هایی سهم ۲۴ درصدی از کل تولید این محصول در کل کشور را به خود اختصاص داده است.

ایران خودرو، سایپا و قطعه‌سازان کشور مهم‌ترین مشتریان شرکت ورق خودرو

هم اکنون ۲ خودروساز بزرگ کشور و صنعت قطعه‌سازی شامل صد‌ها شرکت بزرگ و کوچک به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از مشتریان محصولات شرکت ورق خودرو هستند و هم اکنون این شرکت می‌تواند افزون بر ۹۵ درصد تقاضای خودروسازان داخلی در بخش ورق‌های گالوانیزه را تأمین کند.

این شرکت علاوه بر دستیابی به رکورد‌های کمی و کیفی در زمینه تولید محصولات خودرویی، در سال‌های اخیر به طور میانگین در حوزه محصولات کاربردی موفق به تولید انواع گرید‌های ویژه است که ورق‌های گالوانیزه با استحکام بالا ویژه استفاده در بدنه نمایان خودرو از جمله محصولات مهم و استراتژیکی است که در خطوط شرکت در حال تولید هستند.

پیام حمید شجاعی مدیرعامل و نایب‌رئیس هیات‌ مدیره شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری به مناسبت ۱۷ تیر، سالروز پیوستن شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری به گروه فولاد مبارکه:

موفقیت‌ها و افتخارات عظیم به لطف الهی و با تلاش بی‌دریغ کارکنان واحد‌های مختلف شرکت ورق خودرو و همکاری، همراهی و پشتیبانی فولاد مبارکه و این شرکت در سال‌های اخیر به‌دست‌آمده است و تداوم این موفقیت‌ها مستلزم اتحاد و همدلی و تلاش بی‌دریغ کارکنان و حمایت همه‌جانبه شرکت فولاد مبارکه است.

اینجانب این روز خجسته را که سرمنشأ خیر و برکات فراوانی برای مجموعه ورق خودرو چهارمحال و بختیاری بوده، محضر مدیرعامل معزز و معاونین محترم شرکت فولاد مبارکه و همچنین اعضای محترم هیات‌ مدیره شرکت ورق خودرو و تمامی همکاران تلاشگر، تبریک و تهنیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال برای تمامی همکاران شاغل در شرکت ورق خودرو و نیز تمامی کارکنان گروه فولاد مبارکه عزت سربلندی و توفیقات روزافزون آرزومندم.

منبع: ورق خودرو چهارمحال و بختیاری

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده