تاریخ: ۱۹ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۷:۲۳
کد خبر: ۲۱۷۷۵۱
‌می‌متالز - حاج اسماعیلی فعال کارگری بیان کرد: دولت باید از فعالیت بنگاه‌ها و هم از کارگران حمایت کند. دولت می‌بایست در کنار حفظ اشتغال کارگران وام ودیعه مسکن به آن‌ها بدهد و کالا‌های اساسی آن‌ها را تامین کند. پرداخت وام ودیعه مسکن باید به صورت اختصاصی برای کارگران باشد. چون شرایط پرداخت اقساط کارگران با سایر اقشار جامعه متفاوت است.

به گزارش می‌متالز، فعال کارگری با اشاره به اینکه پرداخت وام‌های ودیعه مسکن و تسهیلات ارزان باید به کارگران پرداخت شود گفت:پرداخت وام ودیعه مسکن به کارگران باید با نرخ پایین باشد؛ چرا که قدرت پرداخت اقساط کارگران با سایر اقشار جامعه متفاوت است.

حمید حاج اسماعیلی، فعال کارگری درباره مشکلات کارگران در حوزه تأمین مسکن گفت: پرداخت وام ودیعه مسکن یکی از راه حل‌هایی است که می‌تواند بخشی از مشکلات کارگران را رفع کند.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از کارگران مستأجر هستند گفت: در شرایط کرونا وضعیت امنیت شغلی کارگران بسیار آشفته شده است. در حالی که اکثر قرارداد‌های اجاره بها حدود ۱ ساله است. مشاهده می‌کنیم که قرارداد‌ها کاری کارگران کمتر از یک سال است. نگرانی برای حفظ اشتغال در این شرایط شیوع کرونا بیشتر شده است. دولت باید از فعالیت بنگاه‌ها و هم از کارگران حمایت کند. دولت می‌بایست در کنار حفظ اشتغال کارگران وام ودیعه مسکن به آن‌ها بدهد و کالا‌های اساسی آن‌ها را تامین کند.


پرداخت وام ودیعه مسکن باید به صورت اختصاصی برای کارگران باشد

حاج اسماعیلی بیان کرد: پرداخت وام ودیعه مسکن باید به صورت اختصاصی برای کارگران باشد. چون شرایط پرداخت اقساط کارگران با سایر اقشار جامعه متفاوت است.

کارشناس بازار کار گفت: دولت بایدبرنامه‌ای داشته باشد تا با حمایت از تولید داخلی، مشکل بنگاه‌ها را حل کند. با توجه به شعار سال، باید هر مشکلی در مسیر تولید وجود دارد، رفع شود، اگر این همت وجود داشته باشد، حتی اگر مشکلی در مسیر تولید وجود داشته باشد، می‌توانند حل شود.

حاج اسماعیلی بیان کرد:از سوی دیگر یکی از مشکلات کارگران بحث معیشت است. هر ساله علی رغم اینکه دستمزد افزایش می‌یابد,، ولی چون تورم در اقتصاد بسیار بالا است. قدرت خرید کارگران نه تنها افزایش نمی‌یابد، بلکه کاهش پیدا می‌کند؛ بنابراین دولت باید برنامه پشتیبانی را برای کارگران در نظر بگیرد.

وی ادامه داد: هر سال تاکید می‌کنیم که برای کمک به معیشت خانوار‌های کارگری، پرداخت وام‌های ودیعه مسکن و تسهیلات ارزان به کارگران در دستور کار قرار گیرد، ولی متأسفانه به دلیل عدم رایزنی قوی در شورای عالی کار این اتفاق نمی‌افتد. دولت می‌تواند بانک مسکن یا چند بانک دیگر را به عنوان بانک عامل در پرداخت وام ودیعه مسکن در نظر بگیرد و به کارگران مستأجر و فاقد مسکن تسهیلات اجاره مسکن با نرخ پایین پرداخت کند.

حدود ۷۰ درصد دستمزد کارگران صرف اجاره مسکن می‌شود

وی با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد دستمزد کارگران صرف اجاره مسکن می‌شود گفت:باید فکری برای مسکن کارگران صورت گیرد. کالا‌های اساسی باید با یارانه دولتی در اختیار کارگران قرار گیرد تا بخشی از مشکلات آن‌ها برطرف شود. با توجه به اینکه ارز ترجیحی را برداشته ایم ممکن است کالا‌ها با قیمت آزاد محاسبه شود، ولی دولت باید جلوی افزایش بی رویه قیمت‌ها را بگیرد تا کالا‌ها را با ارز ترجیحی در اختیار کارگران قرار دهد. همچنین در بخش بهداشت و درمان بایدبه کارگران کمک کنیم. دولت برای کمک به کارگران باید برنامه‌های پشتیبانی داشته باشد.

این فعال بازار کار با بیان اینکه از دیگر مشکلات کارگران هزینه‌های درمان است گفت: متأسفانه دفترچه‌های تأمین اجتماعی کارآیی لازم را برای کارگران ندارد. دسترسی کارگران باید برای درمان زیرسایه تأمین اجتماعی آسان شود. تأمین اجتماعی باید در تفاهم با دولت، امکانات وزارت بهداشت را برای کارگران در نظر بگیرد، تا دسترسی درمان با هزینه‌های پایین برای کارگران مهیا شود.

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی جماران (جی پلاس)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده