تاریخ: ۲۵ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۹:۴۳
کد خبر: ۲۱۸۵۰۲
دبیر انجمن خودرو سازان ایران:
‌می‌متالز - لغو تحریم ضمن ارتقای صنعت خودرو موجب ارتقای شرکت ها، سودآوری، سرمایه گذاری مشترک و لغو قیمت گذاری دستوری خواهد شد.

به گزارش می‌متالز، احمد نعمت بخش با اشاره به احتمال لغو تحریم‌ها گفت: با توجه به وابسته بودن کشور در تامین برخی قطعات خودرو، همانند بورد‌های الکترونیکی، لغو تحریم‌ها تاثیر مثبت و قابل توجهی بر خرید قطعات مورد نیاز خودرو و کوتاه کردن دست دلالان خواهد داشت.

وی به موضوع صادرات خودرو و رفع تحریم در بخش نقل و انتقال پول اشاره کرد و افزود: با لغو تحریم ها، صادرات خودور به راحتی انجام و تحول اساسی بر قرارداد‌هایی که با شرکت‌های خارجی منعقد شده، ایجاد می‌شود.

دبیر انجمن خودرو سازان ایران اظهار داشت: با برداشته شدن تحریم ها، قرارداد‌های مربوط به صنعت خودرو فعال، خودرو‌های مشترک تولید، کسب رضایت مشتریان و همچنین زیان‌های ناشی از آن جبران خواهد شد.

نعمت بخش با اشاره به این موضوع که سهام خودرو‌ها در بخش قیمت گذاری داخلی با مشکلات و موانع بسیاری مواجه است، عنوان داشت: متاسفانه موضوع قیمت گذاری دستوری باعث زیان‌های شدید در این صنعت و سهام آن شده به طوریکه زیان‌های انباشته دو خودرو ساز ایران خودرو و سایپا بالغ بر ۸۵ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه رفع موانع فوق نیازمند شهامت در مسوولان کشور است، گفت: با توجه به استراتژیک بودن صنعت خودور سازی، طی ۱۰ تا ۱۲ سال گذشته ریالی سود به سهامداران خودرو پرداخت نشده و این درحالی است که در صنعت سیمان و یا دیگر صنایع این موضوع کاملاً برعکس است.

نعمت بخش اظهار امیدواری کرد: دولت جدید و انتخاب کابینه شاید بتواند تا حدودی مشکلات مربوط به سهام خودرو‌ها و رفع قیمت گذاری دستوری را مرتفع کند.

وی تاثیر لغو تحریم‌ها بر صنعت خودرو را مثبت ارزیابی کرد و افزود: موضوع لغو تحریم ضمن ارتقای صنعت خودرو موجب ارتقای شرکت ها، سودآوری، سرمایه گذاری مشترک و لغو قیمت گذاری دستوری خواهد شد.

دبیر انجمن خودرو سازان ایران در پایان گفتگو با بیان اینکه تحریم‌ها فشار‌های سنگینی را بر صنایع مختلف، چون صنعت کشتیرانی و دیگر صنایع کشور وارد کرده است، گفت: چنانچه لغو تحریم‌ها اجرایی شود، هزینه‌ها کاهش و مصرف کنندگان سود و منفعت بسیاری خواهند برد.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

مطالب مرتبط