تاریخ: ۳۱ تير ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۶:۲۰
کد خبر: ۲۱۹۳۹۹
‌می‌متالز - در پی تعطیلی دو کارخانه سیمان در استان زنجان به‌علت قطعی برق، علاوه بر تحمیل خسارت‌های میلیاردی، قیمت سیمان به هر کیسه ۱۰۹ هزار تومان هم رسیده است.

به گزارش می‌متالز، کمبود بارش‌ها در کل کشور و کاهش میزان حجم سد‌ها سبب شد که دولت و وزارت نیرو تصمیم بگیرند کسری برق کشور را با قطعی برق در حوزه خانگی، تجاری، صنعت و کشاورزی جبران کنند. حتی موضوع کمبود برق به قدری جدی شد که دولت مجبور شد دستگاه‌های دولتی و بانک‌ها را در روز پنجشنبه‌ها تعطیل کند تا بلکه بتواند کمی از کاستی برق کل کشور را جبران کند.

البته بماند همین قطعی‌های چند ساعته برق در طول شبانه‌روز خسارت‌های جبران‌ناپذیری را به کشور تحمیل کرده است، ولی دولت همچنان معتقد است که چاره‌ای جزء قطعی‌های برق ندارد. با تمام این‌ها یکی از حوزه‌هایی که در این روز‌ها به دلیل قطعی برق خسارت‌های زیادی را متحمل شده حوزه "صنعت" است؛ با اینکه در چند سال اخیر «تولید» اولویت نخست کشور محسوب می‌شود، ولی کمبود برق سبب به چالش کشیدن صنعت هم شده است.

یکی از صنایعی که امروزه با چالش قطعی برق مواجه است حوزه "سیمان" است. امروزه سیمان در کل کشور تبدیل به کالای نایاب و لوکسی شده و اگر همین روند ادامه داشته باشد قطعا با یک جهش افزایش قیمت در حوزه مسکن مواجه خواهیم شد.

کارخانه‌های سیمان "زنجان" و "خمسه" جزء کارخانه‌های بزرگ استان زنجان محسوب می‌شوند که به‌علت قطعی برق این روز‌ها در تعطیلی کامل به سر می‌برند. این اتفاق سبب شد تا سیمان در استان به شدت کمیاب و حتی در برخی از شهر‌های استان نایاب شود و این روز‌ها قیمت هر پاکت سیمان که تا قبل از این اتفاقات حدود ۳۰ تا ۳۵ هزار تومان در بازار موجود بود حالا به ۱۰۹ هزار تومان هم افزایش قیمت پیدا کند.

همین افزایش قیمت سیمان در همین مدت کم اثرش را بر قیمت مسکن گذاشت؛ افزایش قیمت مسکن ملی، آواره شدن پیمانکاران بخش خصوصی و متوقف شدن روند ساخت و ساز در استان زنجان از جمله پیامد‌های تعطیلی کارخانه‌های سیمان در استان زنجان بوده است.

حال سوال این است بالاخره وضعیت کارخانه‌های سیمان در کشور و همینطور استان زنجان تا چه زمانی با این روند مواجه خواهند شد؟ آیا امیدی به کاهش قیمت سیمان وجود دارد؟

ناصر فغفوری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان  اظهار داشت: قطعی برق خانوار اگر با برنامه صورت می‌گرفت کسری برق کشور را جبران می‌کرد و نیازی نبود در این مقطع حساس که کشور نیاز مبرم به تولید دارد برق صنایع قطع شود.

وی افزود: چاره کسری برق، قطعی برق صنایع نیست و امروزه شاهد هستیم که با قطع شدن برق کارخانه‌های سیمان چه اتفاقات تلخی در کشور در حوزه گرانی سیمان افتاده است؛ همین قطعی برق دو هفته‌ای در حوزه سیمان کافی بوده که قیمت هر پاکت سیمان به بیش از ۱۰۰ هزار تومان برسد که البته این قیمت سیمان به هیچ عنوان واقعی نیست.


تعطیلی دو کارخانه سیمان در زنجان


رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان قطعی‌های برق کارخانه‌های سیمان را مقصر اصلی وجود التهاب در بازار دانست و تصریح کرد: تولید سیمان در کشور چندین سال است که مازاد نیاز کشور است و حتی بخشی از آن به کشور‌های همسایه صادر می‌شود و اصلا معنا ندارد سیمان در کشور ایران کمیاب شود.

وی عنوان کرد: طبق مصوبه ارسالی، همه کارخانه‌های سیمان موظف شدند از قانون قطعی برق تبعیت کنند و از این‌رو دو کارخانه بزرگ سیمان در استان زنجان تعطیل شدند؛ حتی در یک مقطع زمانی اعلام کردند که کارخانه‌های سیمان با ۱۰ درصد ظرفیت برق، تولید داشته باشند که این دستور کاملا غیرکارشناسی بود؛ ۱۰ درصد ظرفیت برق در حد روشنایی محوطه کارخانه می‌شود و اصلا نمی‌شود با آن کار تولیدی انجام داد.

فغفوری ابراز کرد: امیدواریم با خنک‌تر شدن هوا و بارش‌های اخیر کارخانه‌های سیمان استان زنجان شروع به کار کنند؛ البته دو هفته‌ای زمان می‌برد کارخانه‌های سیمان شروع مجدد داشته باشند چرا که بعد از قطعی برق آجر‌های داخل کوره ریزش می‌کنند و باید مجددا کوره آجرچینی شود.

وی در ادامه تاکید کرد: دادستان زنجان دستور داده است که بعد از راه افتادن مجددا کارخانه‌های سیمان استان، اولویت نخست آن‌ها تامین نیاز داخل استان باشد و پس از آن می‌توانند به استان‌های همجوار صادرات داشته باشند.

این مسوول در ادامه با تاکید بر اینکه اجازه احتکار سیمان به کارخانه‌ها و افراد سودجو داده نمی‌شود، خاطرنشان کرد: از بهمن ماه سال گذشته استان نیاز مبرمی به سیمان دارد. پروژه‌های بزرگی مثل دو خطه کردن راه‌آهن زنجان - قزوین، طرح اقدام ملی مسکن، پروژه‌های بنیاد مسکن و همینطور مصارف خانوار‌ها برای احداث و یا ترمیم منازل سبب شده است که استان زنجان نیاز زیادی به سیمان داشته باشد و از این‌رو بازرسان اجازه احتکار سیمان را به کارخانه‌ها نمی‌دهند.

وی در پایان گفت: از هفته آینده امیدواریم کارخانه‌های تولید سیمان استان مجددا راه‌اندازی شوند و قطعا قیمت هر پاکت سیمان به قیمت سابق عرضه خواهد رسید؛ هر پاکت سیمان به قیمت ۳۴ تا ۳۵ هزار تومان و قیمت فله‌ای سیمان حدود ۴۰۰ هزار تومان مجددا وارد بازار خواهد شد.

از سوی دیگر سید البرز حسینی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف از روند تعطیلی کارخانه‌های سیمان به خاطر قطعی‌های برق اظهار کرد: البته قطعی برق به اندازه سهم خود در افزایش قیمت هر پاکت سیمان تاثیرگذار بوده و البته دلایلی دیگری نیز در افزایش قیمت، اثر گذاشته است.

وی افزود: عدم نظارت از بازار توسط بازرسان و مسوولان در روند افزایشی قیمت سیمان بی‌تاثیر نیست و از مسوولان نظارتی درخواست داریم نسبت به افزایش قیمت سیمان حساس باشند چرا که قیمت سیمان تاثیر ۱۰۰ درصدی در روند افزایشی قیمت مسکن دارد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در آینده نزدیک نیاز کشور به سیمان بیشتر هم خواهد شد؛ مجلس انقلابی طرح جهش تولید مسکن را تصویب کرده و از این‌رو ساخت و ساز مسکن در کشور شتاب بیشتری خواهد گرفت و سیمان یکی از مصالح اصلی ساخت مسکن به‌شمار می‌رود و باید به‌وفور سیمان در کشور آن هم به قیمت ارزان و عادلانه موجود باشد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده