تاریخ: ۱۳ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۰۱:۱۱
کد خبر: ۲۲۵۷۰۱
یک کارگزاری با بررسی آخرین متغیر‌ها اعلام کرد:
‌می‌متالز - یک کارگزاری با بررسی آخرین متغیر‌های موثر بر بازار سهام و احتمال نوسانات مثبت دلار، وضعیت دو گروه بزرگ و کوچک و چند صنعت را پیش بینی کرد.

به گزارش می‌متالز، دومین هفته شهریور در حالی با حضور مجدد شاخص در کانال ۱.۵۲ میلیون واحدی و افزایش امید به آینده کوتاه مدت بازار شروع می‌شود که کارگزاری درباره اوضاع روز‌های قبل و آینده اعلام کرد: بازار در هفته گذشته با روندی مثبت تا ابتدای هفته همراه بود و در ادامه با افت نرخ ارز و نوسان منفی هیجانی همراه بودو آخر هفته هم بخشی از افت نماد‌ها جبران شد.

در بازار‌های جهانی نیز ادامه رشد قیمت نفت و مطابق با انتظار روند نوسانی در فلزات اساسی رخ داد. به نظر پیچیدگی همه گیری کرونا و نوسان آمار‌ها همچنان می‌تواند وضعیت بازار‌ها را شکننده و البته نوسانات مثبت و منفی زیادی را به این بازار‌ها تحمیل کند.

در بازار ارز، اما ترمز رشد قیمت‌ها از میانه هفته کشیده شد و با لمس سطوح مقاومتی در نمودار و همچنین عکس العمل مسوولین دولت جدید به وضعیت بازار، نوسان منفی قیمت‌ها ثبت شد. به نظر می‌رسد در صورت عدم تلطیف فضای اخبار خصوصا اخبار پیرامون مذاکرات احیای برجام، احتمال نوسانات مثبت پس از اتمام دوره اصلاح خواهد داشت.

در بازار سهام نیز با عکس العمل شدید از طرف سرمایه گذاران مواجه بود و در بسیاری از نماد‌ها که رشد‌های محتاطانه‌ای در هفته‌های اخیر داشتند، عمده روند صعودی طی دور روز از دست رفت که حاکی از ترس باقی مانده سهامداران از روند سقوط بازار در سال قبل و چند ماه ابتدایی سال جاری است. عکس العمل‌های شدید پس از روند‌های منفی و مثبت دامنه دار، موضوعی طبیعی در بازار‌های مالی هستند و تا تعادل نسبی و تا بازگشت اعتماد به بازاربا رفتار مشابه هر چند با شدت کمتر به مرور زمان همراه خواهد بود.

در گروه‌های بزرگ، همچنان محصولات شیمیایی و خصوصا پتروشیمی‌ها که گزارش‌های مناسب عملکردی داشتند و البته ترکیب سهامداران و شناوری جذاب تری نیز دارند همچنان مورد توجه بودند. در پالایشی‌ها نیز پس از بازگشایی نماد "شبندر" که عرضه‌های سهمگین حقوقی‌ها را به خوبی جذب کرد، بهبود روند با سرعت بیشتری در پایان هفته رخ داد.

گروه فلزات اساسی که در نماد‌های بزرگ، درگیر کاهش تولید ناشی از قطعی برق هستند با عقب ماندگی از جریان بقیه گروه‌ها همراه است و احتمال دارد بازار رفته رفته و با نرخی آرام این گروه و نماد‌های بزرگ را نیز مورد توجه قرار دهد. به نظر می‌رسد در بازار امروز و با توجه به عقب نشینی نسبی نرخ ارز و آرامش در بازار‌های جهانی، معاملاتی آرام در گروه‌های بزرگ رخ دهد و پالایشی‌ها با جلوداری "شبندر" می‌توانند تا حدودی حرارت بیشتری را در معاملات تجربه کنند.

در گروه‌های کوچک‌تر که با توقف روند صعودی دلار، جذابیت بیشتری یافته اند می‌توان انتظار بازاری مثبت را داشت و خودرویی‌های کوچکتر، سیمانی ها، بیمه‌ای ها، مواد دارویی، غذایی‌ها و دیگر گروه‌های کوچک بازار می‌توانند روندی مثبت به خصوص در تک نماد‌ها داشته باشند.

به صورت کلی هم بازار با استقرار کابینه و تصمیم گیرندگان جدید اقتصادی علاوه بر اخبار پیرامون مذاکرات احیای برجام با دقت بیشتری اظهارنظر‌ها را دنبال می‌کند تا به درکی صحیح از سیاست‌های جدید برسد. باید توجه داشت تا مشخص شدن کامل برنامه‌ها، بازار شایعات و اظهارنظر‌ها داغ خواهد بود و همین مساله می‌تواند نوساناتی را نه فقط در بازار سهام بلکه در اکثر بازار‌ها به دنبال داشته باشد و رفته رفته فعالان را نیز محتاط‌تر کند.

منبع: بورس پرس

مطالب مرتبط