تاریخ: ۱۹ مهر ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۵:۱۲
کد خبر: ۲۳۱۵۰۲
رئیس انجمن سنگ آهن ایران:
‌می‌متالز - مهندس مهرداد اکبریان رئیس انجمن سنگ آهن ایران سرمایه‌گذاری در بخش معدن را ضروری دانست و افزود: نیاز است که مسائل مربوط به معدن و فولاد در شورای تخصصی آهن و فولاد دنبال شود.

به گزارش می‌متالز، اکبریان اظهار داشت: قیمت‌گذاری دستوری، شرایط عرضه، نوع خرید و قرارداد‌هایی که در سال‌های گذشته برای سنگ آهن و محصولات میانی (کنسانتره و گندله) منظور شده چندان رضایت‌بخش نبوده است. از طرف دیگر مداخلات دولت‌های قبل باعث شد تا واحد‌های صنعتی بزرگ نتوانند مانند واحد‌های صنعتی کوچک، چالاکی خود را در تأمین سنگ آهن حفظ کنند که می‌توان این وضعیت را در کارخانه ذوب‌آهن مشاهده کرد.
وی با اعلام این خبر که مقرر شد تأمین مواد اولیه نظیر سنگ‌آهن، به دور از دخالت‌های دولتی و جنجال‌های رسانه‌ای در محافلی با حضور صاحبان معادن و صنایع فولادی برگزار شود تا بتوانیم با قرارداد‌های بلندمدت و یک‌ساله به جمع‌بندی مؤثر و کارساز دست یابیم، گفت: با تأسیس شورای تخصصی آهن و فولاد درصدد هستیم تا تمام مسائل و مشکلات این حوزه در این شورا مطرح و تصمیم‌گیری شود. البته به علت تغییر دولت، فعالیت‌های این شورا متوقف شده است.
رئیس انجمن سنگ آهن ایران از تولید سالیانه بیش از ۱۰۰ میلیون تن سنگ‌آهن در کشور خبر داد و با تاکید بر ضرورت سرمایه گذاری در این بخش ابراز داشت: با سرمایه‌گذاری بیشتر در این بخش می‌توانیم ظرفیت تولید سنگ‌آهن در کشور را تا ۲۰ درصد افزایش دهیم. همچنین اقدامات در بخش اکتشاف، استخراج و تجهیز ماشین‌آلات معدنی می‌تواند در توسعه تأمین سنگ‌آهن کشور مؤثر باشد.
وی در خاتمه خاطرنشان کرد: شرکت‌های معدنی کوچک پاسخگوی تأمین سنگ‌آهن مورد نیاز واحد‌های فولادی کشور نیستند، چراکه شرکت‌های کوچک نمی‌توانند پاسخگوی تعهدات بزرگ باشند؛ آینده بخش معدن و فولاد در گرو همکاری و تعامل است که لازمه آن پرهیز از اختلافات گذشته خواهد بود.

منبع: انجمن سنگ آهن ایران

مطالب مرتبط