تاریخ: ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ ، ساعت ۰۱:۰۰
کد خبر: ۲۷۴۰۵۶
وزارت اقتصاد:
‌می‌متالز - وزارت اقتصاد اعلام کرد: دولت سیزدهم اقدامات متعددی برای حمایت از بورس و احیای اعتماد سهامداران طی یک سال اخیر انجام داده، اما متغیر‌های فراوانی بر معاملات اثر گذار هستند.

به گزارش می‌متالز، وزارت اقتصاد در واکنش به گزارش ۲۱ شهریور روزنامه اعتماد با عنوان " سهامداران بی‌اعتماد" اعلام کرد: بازگشت اعتماد از دست رفته سهامداران که از دوره گذشته بر جا مانده، زمان‌بر است و دولت سیزدهم در راستای بازگشت بازار سرمایه به جایگاه اصلی اقداماتی جدی انجام داد.

اصلاح اساسنامه صندوق دارا یکم و پالایشی یکم که ۲۰ شهریور در دولت تصویب شد از آخرین اقداماتی است که در راستای اعتماد آفرینی در سهامداران انجام شده و البته تنها اقدام نبوده و دولت از همان ابتدا با مصوبه ۱۰ ماده‌ای حمایت از بازار سرمایه، عزم را در بازگرداندن اعتماد از دست رفته نشان داد.

پیگیری سقف‌گذاری نرخ سوخت و خوراک صنایع، پیگیری کاهش ۵ درصدی مالیات بر درآمد شرکت‌های تولیدی، الزام شرکت‌ها به پرداخت سود از طریق سجام، افزایش تدریجی دامنه نوسان، نمایش عمق مظنه برای همه سهامداران، پیگری واریز سود‌های رسوب کرده سال‌های گذشته به سهامداران، راه اندازی صندوق‌های تضمین اصل سرمایه پرداخت یکجای سود سهام عدالت، عرضه اولیه شرکت‌های دولتی مشروط به وجود بازارگردان و... از دیگر اقداماتی است که طی یکسال گذشته در راستی حمایت از بازار سرمایه انجام شد.

با این همه بازار سرمایه فقط متاثر از متغیری مانند دولت نیست بلکه متغیر‌های فراوانی مانند بازار‌های جهانی، نقدینگی، رکود اقتصاد جهانی، وضعیت صنایع داخلی، قیمت نهاده‌ها، بازار‌های رقیب، جنگ روسیه و... بر معاملات این بازار اثر گذارند، اما بی‌شک اقدامات اعتماد زا، اعتماد از دست رفته سهامداران را احیا خواهد کرد.

منبع: بورس پرس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده