تاریخ: ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۲:۳۱
بازدید: ۱۶۶
کد خبر: ۲۹۲۳۷۳
یک فعال فولادی مطرح کرد:

اصلاح ناترازی فولاد با شفافیت در بورس/ ۴ شرکت بزرگ تصمیم‌گیرنده فولاد کشور هستند

‌می‌متالز - یک فعال فولادی معتقد است: در صورتی که بازار سرمایه تبدیل به یک بورس آزاد شود، تمام مشکلات اقتصادی کشور حل خواهد شد.

به گزارش می‌متالز، علیرضا میرزایی در واکنش به لایحه جدید دولت برای تشکیل سازمان بازرگانی و انتقال تمام وظایف تنظیم بازار وزارتخانه‌ها و سایر دستگاه‌ها به این سازمان، اظهارداشت: در صورتی که سازمان بازرگانی تشکیل شود، به تدریج تولید محصولات ایرانی کاهش می‌یابد به گونه‌ای که می‌توان گفت یک مشکل به مشکلات آن‌ها اضافه خواهد شد.

وی با اشاره به اصلاح ناترازی‌ها در صنعت فولاد، اظهار کرد: تصحیح ناترازی‌ها و ایجاد تعادل در صنعت فولاد نیازمند شفاف‌سازی است. بر همین اساس؛ در صورتی که بازار سرمایه تبدیل به یک بورس آزاد شود، تمام مشکلات اقتصادی کشور حل خواهد شد. در واقع، بورس باید در اختیار دولت و یا سهامداران جزء قرار گیرد، چرا که اگر بازاری در اختیار ۴ شرکت بزرگ فولادی باشد، طبیعتاً نمی‌توانند تصمیمی برخلاف سود و درآمد مجمع خود بگیرند.

مدیر کارخانه مجتمع فولاد جنوب افزود: در مجمع‌های بورسی تشکیل‌شده، جمعی از شرکت‌های گل گهر، چادرملو، فولاد خوزستان و مبارکه وجود دارد که در تصمیم‌گیری‌های کلی بورس، به فکر متضرر نشدن خودشان هستند.

میرزایی توضیح داد: زمانی که مدیرعامل بورس مجمعی را مشخص می‌کند که ۴ شرکت بزرگ فولادی در آن هستند و تمام آن‌ها تولید آهن اسفنجی دارند، مدیران عامل تصمیمی برخلاف سود آن‌ها نمی‌گیرد؛ دقیقاً همانند اتفاقی که در یک سال گذشته شاهد آن بودیم.

وی در پایان اظهارداشت: بزرگترین شرکت‌هایی که در بورس سهام‌دار هستند، تولید آهن اسفنجی را خوشان برعهده دارند، بنابراین زمانی ناترازی فولادی‌ها حل می‌شود که بورس به یک بازار آزاد و واقعی تبدیل شود. در حال حاضر بازار سرمایه صرفاً به صورت اسمی یک بازار آزاد است، اما در واقعیت این چنین نیست.

منبع: فولادبان

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده