تاریخ: ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۲۱:۵۴
کد خبر: ۲۹۲۶۹۹
سخنگوی وزارت صمت خبر داد:
‌می‌متالز - سخنگوی وزارت صمت با اشاره به اینکه رشد تولید خودرو در بین سایر بخش‌های اقتصادی رکورددار بوده، گفت: رشد تولید ۷.۷ درصدی ۲۸۰ شرکت صنعتی در دی‌ماه در همسنجی با سال گذشته، وزارت صمت را به تحقق وعده رشد هشت درصدی صنعت امیدوار کرد.

به گزارش می‌متالز، «امید قالیباف» سخنگوی وزارت صمت، ضمن بیان مطلب فوق افزود: گزارش شرکت‌های صنعتی بورسی از صورت‌های مالی این شرکت‌ها در سامانه کدال استخراج می‌شود که عملکرد نیمی از تولید صنعتی را به دقت اندازه‌گیری می‌کند و گزارش مرکز آمار ایران نیز روند رشد تولید بخش صنعت را تایید می‌کند.

وی با اشاره به رشد تولید صنعت خودروسازی و قطعات در دی‌ماه امسال نسبت به دی‌ماه سال قبل به میزان ۲۸.۸ درصد، اضافه کرد: رشد تولید خودرو در سه ماه گذشته در بین سایر بخش‌های اقتصادی رکورددار بوده است.

سخنگوی وزارت صمت به رشد ۲۵.۱ درصدی صنایع غذایی در دی‌ماه نسبت به ماه قبل اشاره کرد و افزود: هرچند در مجموع رشد تولید در صنایع غذایی منفی است، اما در دی‌ماه شاهد بهبود قابل توجه رشد در این حوزه هستیم.

وی از رشد منسوجات به میزان ۱۸.۳ درصد و محصولات فلزی به میزان ۹.۸ درصد در دی‌ماه امسال نسبت به سال قبل به عنوان رتبه‌های دوم و سوم بالاترین رشد پس از صنعت خودرو و قطعات خبر داد.

قالیباف رشد موجودی انبار صنایع بورسی را در دی‌ماه (نسبت به دیماه سال قبل) منفی ۴.۳ درصد اعلام کرد که این شاخص برای خودروسازی و قطعات منفی ۳۳.۹ درصد است.

وی در خصوص تورم تولید در فصل پاییز یادآور شد: بنابر گزارش مرکز آمار ایران، شاخص تورم تولید در فصل پاییز ۴.۳ درصد بود که ۶.۶ درصد نسبت به فصل تابستان افزایش نشان می‌دهد. همچنین متوسط تورم تولید سالانه نیز در پاییز به ۳۴.۴ درصد رسیده که نسبت به تورم مصرف کننده در دیماه که ۴۶.۳ درصد اعلام شد ۱۲ واحد درصد کمتر است.

سخنگوی وزارت صمت همچنین گفت: گزارش شرکت‌های صنعتی بورسی نشان می‌دهد رشد شرکت‌های کوچک در دی‌ماه از رشد شرکت‌های بزرگ پیشی گرفته است.

منبع: شاتانیوز

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده