تاریخ: ۲۵ دی ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۳:۴۰
کد خبر: ۲۴۵۰۸۶
‌می‌متالز - ۲۳ دی ماه سالروز افتتاح فولاد مبارکه است؛ شرکتی که از بدو تاسیس تاکنون در مسیر تعهد و مسوولیت‌پذیری اجتماعی از هیچ کوششی دریغ نکرده است.

به گزارش می‌متالز، شرکت فولاد مبارکه بزرگترین واحد صنعتی کشور و بزرگترین تولیدکننده فولاد‌های تخت در منطقه خاورمیانه به شمار می‌رود که پس از انقلاب تاسیس شده است و در عرصه مسوولیت اجتماعی پیشگام است.

در حال حاضر شرکت فولاد مبارکه اهداف و برنامه‌های خود را بر اساس مدل تعالی EFQM تعیین، تنظیم و اعلام می‌کند که در آن مسوولیت‌های اجتماعی سازمان یکی از محور‌های اصلی به شمار می‌رود. این شرکت به عنوان شهروند مسوول، در برابر کارکنان، مشتریان، تامین کنندگان و همچنین جامعه خود را مسوول و پاسخگو می‌داند و به همین منظور، مسوولیت‌های اجتماعی را سرلوحه تمامی فعالیت‌ها و اقدامات خود قرار داده و اهدافی را برای تحقق این امر در نظر گرفته است؛ به نحوی که در مهرماه سال جاری در نخستین دوره جشنواره روابط عمومی و مسوولیت اجتماعی که در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، شرکت فولاد مبارکه موفق به دریافت نشان عالی مسوولیت اجتماعی شد.

تامین اکسیژن مراکز درمانی در دوره کرونا

این شرکت از ابتدا توجه خاصی به مفهوم مسوولیت اجتماعی به اشکال مختلف در دوران‌های مختلف از عمر خود مانند ساخت، راه‌اندازی و بهره‌برداری داشته است که در دو سال گذشته با شیوع کرونا این رسالت را در جان‌بخشی به بیماران به کار گرفته است و تاکنون بالغ بر ۲۶ هزار تن اکسیژن رایگان مراکز درمانگر را تامین کرده است.

فولاد مبارکه؛ ۲۹ سال در مسیر تعهد به جامعه

مینو محرز، عضو علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به اهمیت اقدام مسوولیت اجتماعی شرکت فولاد مبارکه در تامین اکسیژن رایگان مراکز درمانگر، گفت: با شیوع کرونا، به اهمیت اقدام‌های میان‌بخشی بیش از پیش واقف شدیم و اهمیت مسوولیت اجتماعی سازمان‌ها خودنمایی کرد.

عضو فرهنگستان علوم پزشکی افزود: مفهوم مسوولیت اجتماعی فراتر از به دست‌آوردن سود اقتصادی شرکت‌هاست چراکه اقداماتی نظیر تامین اکسیژن توسط شرکت فولاد مبارکه جامعه را از بحرانی که با نظام سلامت در ارتباط است، عبور می‌دهد.

این متخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به اینکه اکسیژن یکی از ضروریات بیماران مبتلا به انواع شدید کرونا است، گفت: این اقدام شرکت فولاد مبارکه در راستای مسوولیت اجتماعی ستودنی است و باید به مدیران انسان‌دوست این شرکت تبریک گفت و از زحمات کارکنان این شرکت تشکر کرد چرا که در دو سال گذشته ضرورت نیاز اکسیژن بیماران مبتلا به کرونا حیاتی بود و اگر این اقدام خیرانه شرکت فولاد مبارکه نبود قطعا تلفات کرونا افزایش می‌یافت.

اقدام شرکت فولاد مبارکه در راستای مسوولیت اجتماعی ستودنی است و باید به مدیران انسان‌دوست این شرکت تبریک گفت. اگر این اقدام خیرانه شرکت فولاد مبارکه نبود قطعا تلفات کرونا افزایش می‌یافت.

فولاد مبارکه؛ ۲۹ سال در مسیر تعهد به جامعه

تصفیه خانه‌ای به وسعت ۹ شهر

اما مسوولیت اجتماعی شرکت فولادمبارکه به عبور از بحران کرونا در دو سال گذشته محدود نمی‌شود. این شرکت از بدو تاسیس با کمک مشاوران خبره اقدام به راه‌اندازی کمیته‌ای تحت عنوان مسوولیت اجتماعی کرد و با بهره‌گیری از مدل‌های موفق، این شرکت توانست متناسب با اقلیم منطقه در راستای کاهش مصرف آب اقدامات اساسی کند؛ به گونه‌ای که امروزه این شرکت نیاز آبی خود را به یک سوم کاهش داده است.

ابرپروژه احداث شبکه و تصفیه خانه‌های فاضلاب در ۹ شهر توسط شرکت فولاد مبارکه کمتر از ۵ سال به پیشرفت بیشتر از ۹۵ درصدی رسیده است و اگر این همت شرکت فولاد مبارکه نبود با اعتبارات محدود دولتی شاید تا ۹۰ سال آینده این شبکه ساخته و بهره برداری نمی‌شد. در همین ارتباط، سید امیر طباطبائیان رویکرد‌های فولاد مبارکه در تامین آب و تصفیه پساب را در راستای مسوولیت اجتماعی این شرکت معرفی کرد و افزود: شرکت فولاد مبارکه در قالب قرارداد بیع متقابل با شرکت آبفای استان اصفهان نسبت به تامین منابع مالی مورد نیاز در راستای احداث شبکه و تصفیه خانه‌های فاضلاب در شهر‌های شهرستان مبارکه شامل دیزیچه، زیباشهر، کرکوند، مبارکه و همچنین در شهر‌های زاینده رود، زرین‌شهر، سده لنجان، ورنامخواست و چم گردان در شهرستان لنجان اقدام کرد تا از پساب حاصله از احداث این شبکه‌های فاضلاب در بخش صنعت استفاده کند.

وی افزود: ابرپروژه احداث شبکه و تصفیه خانه‌های فاضلاب در ۹ شهر توسط شرکت فولاد مبارکه کمتر از ۵ سال به پیشرفت بیشتر از ۹۵ درصدی رسیده است و اگر این همت شرکت فولاد مبارکه نبود با اعتبارات محدود دولتی شاید تا ۹۰ سال آینده شبکه‌های جمع آوری فاضلاب و تصفیه خانه‌های مربوطه ساخته و بهره برداری نمی‌شد و سطح بهداشت محیط این شهرستان‌ها ارتقاء پیدا نمی‌کرد.

مدیر انرژی و سیالات شرکت فولاد مبارکه افزود: در سال‌های آتی ۵ شهر دیگر مجهز به شبکه جمع آوری فاضلاب خواهند شد و طی سه الی چهار سال آینده موجب بهبود سطح بهداشت و رضایت اجتماعی مردم منطقه خواهد شد.

طباطبائیان به پروژه انتقال آب از خلیج فارس برای عدم هرگونه وابستگی صنایع استان به آب خام زاینده رود اشاره کرد و افزود: شرکت فولاد مبارکه با بهینه‌سازی و کاهش مصرف آب در فرایند‌های تولید، جمع آوری و انتقال پساب شهری جهت تامین بخشی از نیاز آبی شرکت و همچنین تصفیه و بازچرخانی پساب صنعتی شرکت جهت تامین بخشی از نیاز آبی فولاد مبارکه در راستای مسوولیت اجتماعی به بهینه سازی مصرف آب اقدام کرده است.

فولاد مبارکه؛ ۲۹ سال در مسیر تعهد به جامعه

معنا بخشی به مسوولیت اجتماعی

شرکت فولاد مبارکه در دوران ساخت نیز نقش محوری و موثر در شکل‌گیری مفهوم مسوولیت اجتماعی ایفا کرده است. در ابتدای ساخت و شکل‌گیری شرکت فولاد مبارکه، بافت سنتی منطقه با پدیده جدیدی روبرو شد که سابقه‌ای از آن در منطقه نبود و ترکیب نوینی را در آن محدوده و همسایگی ایجاد می‌کرد. به همین دلیل وضعیت منطقه به گونه‌ای بود که نیاز شدیدی به تغییرات و تحولات اساسی در زیرساخت‌ها و مباحث فرهنگی و زیست محیطی جامعه به منظور استقرار این صنعت احساس می‌شد. با تلاش‌ها و برنامه‌ریزی صورت گرفته پس از یک دهه در هنگام راه‌اندازی شرکت، تعامل و همسوسازی مثبتی بین شرکت، افراد جامعه و محیط زیست حاصل شد؛ و اکنون با گذشت سه دهه فعالیت شرکت فولاد مبارکه این تعامل به بالاترین حد خود رسیده است.

بهرام سبحانی با تاکید بر اینکه شرکت فولاد مبارکه در ایفای مسوولیت اجتماعی در کشور بی‌نظیر است، گفت: رویکرد‌های فولاد مبارکه در تامین آب و تصفیه پساب، ساخت ورزشگاه نقش جهان، مصلی، پروژه‌های انتقال آب از خلیج فارس و... بخش انگشت‌شمار مسوولیت اجتماعی این شرکت است.

بهرام سبحانی، مدیرعامل اسبق شرکت فولاد مبارکه با اشاره به اهمیت جایگاه مسوولیت اجتماعی از بدو تاسیس این شرکت تاکنون، گفت: شرکت فولاد مبارکه علاوه بر تولید، از ابتدا تاکنون در ایفای مسوولیت اجتماعی گام‌های مهمی برداشته است.

وی افزود: شرکت فولاد مبارکه از سال ۱۳۶۲ با تهیه خط مشی مدون با کمک دانشگاه‌های برتر کشور تعاملات سازنده‌ای در راستای مسوولیت اجتماعی برقرار کرد و امروزه شاهد این هستیم که در پروژه‌های ملی، استانی و منطقه‌ای ردی از این شرکت است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با تاکید بر اینکه شرکت فولاد مبارکه در ایفای مسوولیت اجتماعی در کشور بی‌نظیر است، گفت: رویکرد‌های فولاد مبارکه در تامین آب و تصفیه پساب، ساخت ورزشگاه نقش جهان، مصلی، پروژه‌های انتقال آب از خلیج فارس و... بخش انگشت‌شماری از ایفای مسوولیت اجتماعی این شرکت است.

شرکت فولاد مبارکه پس از ۲۹ سال سابقه در راستای مفهوم مسوولیت اجتماعی از دوران ساخت تا دوران توسعه، این مفهوم را به عنوان یک معیار مهم در رابطه تعاملی سازمان با محیط و جامعه بیرونی به خوبی درک کرده و فعالیت‌های خود را در راستای تحقق اهداف سالیانه که همه ساله در نقشه استراتژی شرکت در حوزه مسوولیت اجتماعی تعیین شده، به انجام می‌رساند.

عاطفه علیان

منبع: پایگاه خبری - تحلیلی ایراسین

عناوین برگزیده