تاریخ: ۰۵ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۳:۵۹
کد خبر: ۲۸۹۵۶۲
‌می‌متالز - شورای رقابت در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: ما در برنامه کوتاه مدت به دنبال برطرف کردن التهابات و ایجاد آرامش در بازار خودرو هستیم، اما باز تاکید می‌شود بازار خودرو براساس قانون مصداق بارز انحصاری است و مشمول بند ۵ این ماده می‌باشد.

به گزارش می‌متالز، شورای رقابت در دومین اطلاعیه خود که به موضوع بازار خودرو پرداخته است مجدداً تأکید کرد طبق ماده ۵۸ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و مطالعات انجام شده در مرکز ملی رقابت، بازار خودرو مصداق بازار انحصاری بوده و مشمول بند ۵ این ماده است.

در بند ۵ این ماده آمده است: تعیین مصادیق و تصویب دستورالعمل تنظیم قیمت مقدار و شرایط دسترسی به بازار کالا‌ها و خدمات انحصاری در هر مورد با رعایت مقررات مربوط (اصلاحی به موجب قانون اصلاح اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ می‌باشد).

در ادامه این اطلاعیه شورای رقابت تاکید کرده است که ساختار بازار خودرو کشور به دلیل محدودیت‌های طرف عرضه (تولید، واردات)، قوانین و مقررات غیرضروری و بعضاً مزاحم، شرایط تورمی مزمن در اقتصاد ایران، نوسانات ارزی و رویکرد سفته بازانه در بازار‌ها از جمله بازار خودرو و مؤلفه‌های دیگر مرتبط با این بازار، در حال حاضر هیچ راه حل بهینه‌ای نداشته و لذا شورای رقابت تلاش می‌کند بهترین نسخه را برای مدیریت بازار خودرو، در شرایط کنونی، در دو مقطع کوتاه مدت و بلند مدت برنامه‌ریزی و عملیاتی کند.

در این راستا برنامه کوتاه مدت شورای رقابت به دنبال برطرف کردن التهابات و ایجاد آرامش در بازار خودرو با در نظر گرفتن منافع تمام ذینفعان و واقعیت‌های موجود در بازار و برنامه بلند‌مدت در پی انجام اصلاحات اساسی و نهادینه کردن فضای رقابتی در این بازار می‌باشد.

شورای رقابت سه روز گذشته با ارسال نامه‌ای به سازمان بورس اوراق بهادار اعلام کرده بود براساس مصوبات ۴۲۰، ۴۴۲، ۴۶۲ و ۴۶۸ بازار خودرو‌های انحصاری شامل کلیه خودرو‌های سواری دو شرکت ایران خودرو و سایپا به جز دو خوردو هایما و تارا است و عرضه آن‌ها باید طبق روال پیشینی و مطابق با مصوبات ۴۱۴ و ۴۲۰ صورت گیرد.

قیمت این خودرو‌ها نیز باید براساس مصوبات ۱۴۸ و ۴۴۲ طبق فرمول محاسبه گردد ولذا عرضه خودرو‌های خانواده دنا، پژو ۲۰۷ و شاهین در بورس کالا مجاز نمی‌باشد.

انتشار این نامه باعث شد تا بورس کالا در موضع گیری رسمی اعلام کند عرضه خودرو در بورس کالا یکی از مصوبات شورای بورس است وبورس کالا موظف است تا در چارچوب این مصوبه رفتار کند ولذا ضمن احترام به جایگاه شورای رقابت، بورس کالا تابع مصوبات شورای عالی بورس است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده