تاریخ: ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۱:۲۲
کد خبر: ۲۹۲۱۹۳
رئیس خانه صنعت گلستان:
‌می‌متالز - بهرامی، رئیس خانه صنعت گلستان با تاکید به اینکه مطابق قانون خسارت صنایع از قطعی برق یا گاز را دولت باید بپردازد، گفت: صنایع برای پیگیری ضرر و زیان این ایام به خانه صنعت و معدن مراجعه کنند.

به گزارش می‌متالز، رمضان بهرامی اظهار کرد: اتفاقات اخیر در رابطه با قطعی برق و گاز خسارات فراوانی را به تولید کنندگان مخصوصا صنعتگرانی که تولید صادرات محور داشتند، وارد کرد که متاسفانه با آغاز سال میلادی جدید که کشور‌های مقصد صادرات، سفارش ثبت می‌کردند، همراه بود.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت گلستان با بیان اینکه تولید کنندگان در این ایام با جنگ اقتصادی مواجه بودند، افزود: این خسارت با گفتار درمانی قابل جبران نیست.

او با بیان اینکه تولید در شرایط بحرانی نخستین بخشی است که در تیررس مدیران قرار می‌گیرد، افزود: تصمیمات ناپخته قشر عظیمی از کارگران و صنعتگران را با چالش مواجه می‌کند.

وی ادامه داد: مسوولان برای ارائه گزارش مطلوب در حوزه انرژی، در مواقع بحرانی، برق صنعت را قطع می‌کنند که تنها ثابت می‌کند که آن‌ها توزیع کننده خوبی نیستند.

بهرامی با تاکید به اینکه طبق قانون اگر بر اثر قطعی برق یا گاز خسارتی متوجه واحد‌های تولیدی شود، دولت باید این خسارت را جبران کند، بیان کرد: تولید کنندگانی که در این ایام خسارت دیدند می‌توانند به خانه صنعت و معدن مراجعه کنند تا خسارت آن‌ها مورد پیگیری قرار گیرد.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی تاکنون مراعات کرده و مطالبه گری نکرده، گفت: نامگذاری امسال با رویکرد حمایت از تولید بود، اما با وجود این شعار، باز هم در شرایطی بغرنج قرار داریم.

بهرامی گفت: هر چه بخش خصوصی ناتوان شود رقابت را در بازار‌های بین المللی و کشور‌های همسایه از دست می‌رود.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه اطلاعات درستی به استاندار منتقل نمی‌شود، گفت: بیشتر گرفتاری‌ها به مدیریت داخل استان مرتبط است، اما کسی مسوولیت خسارت هنگفتی که به واحد‌های تولیدی وارد شده را نمی‌پذیرد.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: پنج درصد برق استان توسط صنعت استفاده می‌شود و نسخه دو گانه سوز کردن هم که در این شرایط برای واحد‌های تولیدی به سادگی قابل اجرا نیست.


دولت نباید نقش پدرخوانده را بازی کند


بهرامی گفت: دولت نباید برای بخش خصوصی نقش پدرخوانده را بازی کند، زیرا این روش به شکست ختم می‌شود و باید الگو‌های جهانی در ایران اجرایی شود، زیرا محاسبات اقتصادی در تمام دنیا یکسان است.

به اعتقاد وی، مدیران تامین کننده زیر ساخت در حوزه تولید دچار روزمرگی شده اند و به هیچ وجه آینده نگری ندارند و قطعا در شرایط بحرانی‌تر هم درکنار مردم و تولید کننده نخواهند بود.

رئیس خانه صنعت و معدن بیان کرد: مدیران در شرایطی که با آن روبرو بودند، بدون مشورت و حضور بخش خصوصی، برای این بخش تصمیم گرفتند که این مساله نشاندهنده عدم همراهی مدیران حوزه زیرساخت تولید با نگاه اقتصادی استان است.

بهرامی یادآور شد: گا‌ها برخی توزیع کننده‌های انرژی ادعا می‌کنند که وظیفه‌ای برای تامین انرژی واحد‌های تولیدی ندارند، این درصورتی است که در قانون عکس این مساله آمده است.

وی اضافه کرد: در شرایط بحرانی اخیر که استان با کمبود برق و گاز مواجه شد، ماموران شرکت توزیع در اقدامی غیرحرفه ای، برق کارخانه‌هایی که بدهی داشتند را قطع می‌کردند.

وی معتقد است شرایط فعلی به دلیل نگاهی است که مدیران دارند، زیرا دولت چنین رویکردی در مقابل بخش خصوصی ندارد.

بهرامی در خاتمه تاکید کرد: بخش خصوصی هم در شرایط بحرانی می‌خواهد همراه دولت و مردم باشد، اما متاسفانه دولت هیچ نظر و مشورتی از فعالان این حوزه نمی‌گیرد و به یکباره تصمیمات را اعمال می‌کند.

منبع: تحلیل بازار

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده