تاریخ: ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ ، ساعت ۱۲:۵۲
کد خبر: ۲۹۲۶۷۱
رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران خبر داد:
‌می‌متالز - در سال جاری قیمت مسکن افزایش بی‌سابقه‌ای را تجربه کرده و اکنون بر قله تاریخی خود به ویژه در شهر تهران ایستاده است. اما تورم مصالح ساختمانی در جایگاه یکی از عوامل تعیین کننده قیمت در این بازار، چه سهمی در گرانی مسکن داشته است؟

به گزارش می‌متالز، تورم مصالح ساختمانی در سال‌های گذشته عاملی اصلی در افزایش قیمت مسکن بوده است. طبق آخرین گزارش‌های مرکز آمار ایران متوسط قیمت مسکن در شهر تهران اکنون به حدود ۵۵ میلیون تومان رسیده که در تاریخ اقتصاد ایران بی‌سابقه بوده است.

همچنین دیگر داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد شاخص قیمت نهاده‌های ساختمانی مسکن در پاییز ۱۴۰۱ و در شهر تهران هزار و ۵۶۱ ثبت شده است. این میزان نسبت به فصل گذشته یعنی تابستان ۱۴۰۱ به میزان ۴/۶ درصد، نسبت به پاییز سال گذشته ۳۱/۶ درصد و نسبت به ۱۲ ماه منتهی به پاییز سال جاری (سالانه) ۳۴/۷ درصد افزایش داشته است.

اما در مجموع تورم نهاه‌های ساختمانی چه سهمی در افزایش قیمت مسکن در سال‌های اخیر داشته است؟

تاثیر افزایش تورم مصالح ساختمانی بر قیمت مسکن

ایرج رهبر، رئیس انجمن انبوه‌سازان تهران در این خصوص گفت: «مصالح ساختمانی به طور کلی ۷۰ درصد در هزینه‌های آپارتمان موثر هستند. به هر نسبتی که مصالح گران می‌شوند به همان نسبت نیز هزینه واحد‌ها هم بالا می‌روند؛ بنابراین مصالح تاثیر زیادی بر قیمت تمام شده واحد‌های مسکونی دارند.»

وی افزود: «البته برخی مصالح ساختمانی عمده هستند که مصرف بالاتری در ساخت دارند، مثل فولاد و سیمان که تورم این‌ها قاعدتا تاثیر بیشتری بر قیمت آپارتمان دارد.»

رهبر همچنین در مورد تاثیر تورم مصالح ساختمانی بر قیمت تمام شده مسکن توضیح داد: «حدود ۱۰ تا ۱۲ سال پیش مسکن مهر با متری ۳۰۰ هزار تومان نیز ساخته می‌شد، اما حالا کمتر از ۱۰ میلیون تومان نمی‌توان برای آن در نظر گرفت.»

تورم مصالح ساختمانی اساسی چقدر است؟

به طور کلی وضعیت نابسامان بازار مسکن در سال‌های اخیر دلایل زیادی داشته و از ابعاد گوناگونی تاثیر گرفته و همان‌طور که گفته شد تورم مصالح ساختمانی نیز سهم زیادی در آن داشته است.

در این بین بیشترین تورم در پاییز ۱۴۰۱ متعلق به گروه اجرایی شیشه بوده است.

گروه اجرایی سیمان، بتن و شن و ماسه به‌عنوان نهاده‌های تعیین کننده در قیمت ساخت در شهر تهران و در پاییز سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲۷/۲ درصد رشد را تجربه کرده‌اند؛ بنابراین کنترل تورم مصالح ساختمانی نیز از سری عوامل تعیین کننده‌ای است که می‌تواند قیمت تمام شده مسکن را تا حد زیادی کنترل کند و وضعیت بحرانی بازار مسکن را بهبود ببخشد.

هر چند طبق گفته کارشناسان مرهم اصلی وضعیت بحرانی مسکن را باید در جایی بیرون از این حوزه جستجو کرد. تا زمانی که رشد تورم و انتظارات ناشی از آن ادامه داشته باشد بازار‌های مالی نیز هر روز با زیان بیشتری مواجه خواهند شد.

منبع: تجارت نیوز

عناوین برگزیده