تاریخ: ۲۶ ارديبهشت ۱۴۰۲ ، ساعت ۱۱:۱۳
بازدید:۳۳
کد خبر: ۳۰۳۰۹۰
مدیرعامل مس سونگون:

آسیب ۳۰۰ میلیون دلاری قطعی برق به شرکت صنایع ملی مس ایران

‌می‌متالز - مدیرعامل مجتمع مس سونگون از آسیب ۳۰۰ میلیون دلاری قطعی برق به شرکت صنایع ملی مس ایران در سال گذشته خبر داد.

به گزارش می‌متالز، معبود عباس زاده درباره فروش محصولات این شرکت در بورس کالا، اظهار داشت: فروش‌های مس سونگون به صورت کاملاً متمرکز توسط شرکت صنایع ملی مس ایران انجام می‌شود. طبیعتاً بورس، محلی برای توسعه شفافیت و قیمت گذاری منصفانه است.

وی افزود: شرکت صنایع ملی مس ایران بر مبنای رقابت عادلانه و آزاد، تلاش می‌کند فروش خود را پیش ببرد.

مدیرعامل مجتمع مس سونگون از سفر رئیس سازمان بورس به استان آذربایجان شرقی خبر داد و تصریح کرد: رئیس سازمان بورس به همراه معاونان و مدیرعامل شرکت فرابورس ایران به آذربایجان شرقی سفر کرده و از مجتمع مس سونگون بازدید خواهند داشت.

عباس زاده ادامه داد: این اولین سفر هماهنگ شده و دارای هدف نظام‌مند است که رئیس سازمان بورس به آذربایجان شرقی خواهد داشت. ان‌شاءالله از ابزار‌های تامین مالی در جهت توسعه پروژه‌های سرمایه‌گذای استفاده کنیم.

وی به تشریح فرایند اخذ مجوز نخستین شرکت سهامی عام پروژه پرداخت و یادآور شد: اولین مجوز شرکت سهامی عام پروژه تاریخ بازار سرمایه توسط شرکت مس سونگون اخذ شد. شرکت‌های بزرگی در صف دریافت این مجوز بودند، اما تلاش همکاران‌مان فاز سه این شرکت با عنوان اکسیر مس در فرابورس عرضه خواهد شد.

مدیرعامل مجتمع مس سونگون در پاسخ به این سوال که «آیا شرکت مس آذربایجان به صورت مستقل وارد بازار سرمایه خواهد شد یا خیر؟»، گفت: زیرمجموعه‌های تمامی شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه، هم می‌تواند بورسی و هم غیربورسی باشند.

عباس زاده تصریح کرد: صددرصد سهام مس سونگون که احتمالاً نام آن «تولید و بهره برداری معادن آذربایجان» باشد در ابتدا غیر بورسی خواهد بود. بر اساس قوانین، برای ورود یک شرکت به بازار سرمایه باید دو سال از افتتاح آن بگذرد.

قطعی برق با مس سونگون چه کرد؟

وی با اشاره به مشکلات ایجاد شده برای مجتمع مس سونگون با قطعی برق، خاطرنشان کرد: سال گذشته در ۴۵ روز شاهد قطعی برق بودیم. بر اساس آمار‌های ارائه شده، قطعی برق ۳۰۰ میلیون دلار به شرکت صنایع ملی مس ایران آسیب زد که ۳۰ درصد آن متعلق به مس سونگون است.

مدیرعامل مجتمع مس سونگون ادامه داد: نیروگاه ۵۰ مگاواتی ما در حال احداث است که بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی کشور به حساب می‌آید. البته این نیروگاه امسال به بهره برداری نخواهد رسید، اما تلاش می‌کنیم با استفاده از برق اضطراری، مشکلات ناشی از قطعی برق را در ماه‌های آینده به حداقل برسانیم.

منبع: شهر بورس

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده