تاریخ: ۱۹ شهريور ۱۴۰۰ ، ساعت ۱۱:۰۶
کد خبر: ۲۲۶۸۸۹
رییس هیات مدیره سبدگردان «کارا» بررسی کرد:
‌می‌متالز - فضای سرمایه‌گذاری بر سه رکن اصلی بازار‌های مالی، نهاد‌های مالی و ابزار‌های مالی استوار است که جز با رشد همگام و متوازن این محورها، توسعه نمی‌یابد.

به گزارش می‌متالز، رییس هیات مدیره سبدگردان «کارا» با بیان مطلب بالا درباره ضرورت رشد همگام و همگن فضای سرمایه‌گذاری گفت: سرمایه‌گذاران، مردم و شرکت‌ها فقط از این مسیر همزمان می‌توانند نسبت به تامین مالی سودآور و بلند مدت خود امیدوار باشند.

علی خسروشاهی با اشاره به نهاد‌های مالی به عنوان یکی از این سه رکن، گفت: رفع انحصار از نهاد‌های مالی سبب می‌شود دسترسی عادلانه عامه مردم به این نهاد‌ها امکان پذیر شده و بر عمق بازار افزوده شود. همچنین در این مسیر، تامین مالی از یک طرف و سرمایه‌گذاری از طرف دیگر به تخصیص بهینه خود نزدیک‌تر می‌شوند.

وی افزود: افزایش تعداد نهاد‌های مالی به تعمیق بازار کمک می‌کند هرچند که هر توسعه‌ای با مشکلاتی نیز همراه است، اما در بلند مدت توسعه کمی که همراه با افزایش کیفیت و کارای این نهاد‌ها باشد به طور قطع می‌تواند به توسعه بازارسرمایه کمک کند.

این کارشناس بازارسرمایه اظهار کرد: آمار موجود نشان می‌دهد که با توسعه نهاد‌های مالی مانند صندوق‌های بازارگردانی، شرکت‌های سبدگردانی و مشاورسرمایه‌گذاری، شرکت‌های رتبه‌بندی و شرکت‌های پردازش اطلاعات تا حد قابل توجهی مشکل دسترسی سرمایه‌گذاران به بازار از طریق نهاد‌های مالی مرتفع شده است.

وی اضافه کرد: هرچند ما در ابتدای راه هستیم و هنوز تا بازار کاملا توسعه یافته فاصله داریم، اما با این وجود در مسیر درستی قدم می‌گذاریم.


سبدگردانی، واسطه غیرحرفه‌ای‌ها و بازار


خسروشاهی تصریح کرد: در این بین یکی از نهاد‌های مالی که می‌توانند به خوبی به عنوان واسط بین سرمایه‌گذاران غیرحرفه‌ای و بازارسرمایه نقش ایفا کنند، شرکت‌های سبدگردان هستند. این شرکت‌ها با توجه به رعایت الزامات و استاندارد‌های لازمی که نهاد ناظر (سازمان بورس و اوراق بهادار) برای آن‌ها وضع کرده، به طور حرفه‌ای به وظیفه خود یعنی مدیریت دارایی‌ها می‌پردازند.

وی گفت: سبدگردان‌ها می‌توانند از ورود غیرحرفه‌ای سرمایه‌گذارانی که تخصص و زمان کافی برای سرمایه‌گذاری در بازارسرمایه ندارند، جلوگیری کنند؛ این روند سبب می‌شود تا بسیاری از هیجانات و رفتار‌های غیرحرفه‌ای تا حدود زیادی کنترل شود.

رییس هیات مدیره سبدگردان «کارا» در خصوص «امین سبد» توضیح داد: امین سبد، یکی از ارکانی است که در کنار شرکت‌های سبدگردان به عنوان مکمل و نقش نظارتی کمک می‌کند تا اطمینان بیشتری به سرمایه‌گذاران در خصوص سرمایه‌گذاری داده شود. امین سبد با کنترل و نظارت بر فرآیند سبدگردانی و نیز ثبت و ضبط رویداد‌های مالی تا حدود زیادی این اطمینان را به سرمایه‌گذاران می‌دهد که به درستی از سرمایه آن‌ها در فرآیند سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود.

خسروشاهی افزود: در حال حاضر میزان کمی از سرمایه‌گذاری‌ها به طور غیرمستقیم و از طریق نهاد‌های مالی واسط حرفه‌ای مانند سبدگردان‌ها در حال انجام است. سال گذشته نیز با ورود بی‌شمار سرمایه‌گذاران و همزمان منابع سرمایه‌گذاری، شاهد حضور مستقیم عامه مردم و سرمایه‌گذاران در بازار سرمایه بودیم که به موجب آن شاهد رشد کمتر صنعت مدیریت دارایی بودیم.

وی اظهار کرد: امیدوارم با مجوز‌هایی که نهاد ناظر برای شرکت‌های سبدگردانی اعطا می‌کند و نیز با تشویق مردم برای استفاده از نهاد‌های واسطه سرمایه گذاری، همچون بازار‌های توسعه یافته، شاهد سرمایه‌گذاری مستقیم افراد غیرمتخصص در بازارسرمایه نباشیم.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)

مطالب مرتبط
عناوین برگزیده